Hormon salımı için polimerik membran sistemleri
Polymeric membrane systems for hormone released
- Tez No: 335219
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, insülin hormonunun kontrollü salımı için poli(HEMA-GMA) polimerik hidrojel membranlar serbest radikal fotopolimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. Monomer ve çağraz bağlayıcı oranları optimize edildi. Polimerik hidrojel membranların oluşumunda en iyi HEMA/GMA mol oranı 3,41 ve en iyi çapraz bağlayıcı oranı % 0,5 (toplam reaksiyon hacminin) olarak belirlendi. Polimerik hidrojel membranların karakterizasyonunda SEM, FTIR, ve şişme testleri yapıldı. En yüksek şişme değeri % 195 olarak tespit edildi. Polimerik hidrojel membranlara farklı oranlarda yüklenen insülinin salım koşullarının optimizasyonu yapıldı. İnsülin salımı en yüksek, 37oC sıcaklıkta yüklenen insülinin kümülatif salım değerleri % 90, pH 4,9'da yüklenen insülinin kümülatif salım değerleri % 94 ve 0,5 mg/mL insülin yüklü polimerik hidrojel membranlarda yüklenen insülinin kümülatif salım değeri %52 olduğu belirlendi. Polimerik hidrojel membranların şişme kinetiğinin matematiksel analizinde, polimerik hidrojel membranların HEMA/GMA mol oranı azaldıkça difüzyon modeli Fick yasasına uymayan difüzyon modelinden, Fick difüzyon modeline dönüştüğü belirlendi. Ayrıca, söz konusu polimerik hidrojel membranlar için difüzyon katsayıları 3,66x10-3, 9,01x10-3 ve 5,61x10-3 cm2/dk olarak saptandı
Özet (Çeviri)
In this thesis, poly(HEMA-GMA) polymeric hydrogel membranes were synthesized by free radical photopolymerization for controlled release of insulin hormone. Monomers and crosslinkers rations have been optimized. The best HEMA/GMA mol ratio of 3,41 and best crosslinkers ration of 0,5% (total reaction volume) was determined for formation of polymeric hydrogel membranes. These polymeric hydrogel membranes were characterized by, FTIR, SEM and Swelling Test. 195 % of swelling was found as the best swelling value. The optimization of insulin which was loaded at different ratio to polymeric hydrogel membrane release conditions was carried out. The highest insulin released was determined at 37 oC temperature with %90 cumulative released of loading insulin, at pH 4,9 with %94 cumulative released of loading insulin and 0,5 mg/mL insulin loading polymeric hydrogel membrane %52 cumulative released of loading insulin. In the mathematical analysis of polymeric hydrogel membranes' swelling kinetic, diffusion model was determined to shift from non-Fickian diffusion to Fickian diffusion when HEMA/GMA mol ratio is decreased in polymeric hydrogel membrane. Furthermore, for these polymeric hydrogel membranes diffusion coefficients were determined 3,66x10-3, 9,01x10-3 and 5,61x10-3 cm2/min respectively.