Önemli mevsimlik süs bitkisi tohumlarının çimlenme ve çıkış özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of germination and emergence characteristics of important seasonal ornamental plant seeds
  1. Tez No: 335224
  2. Yazar: GÜLSEV AKÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada bitkisel materyal olarak Çuha çiçeği (Primula veris), Pervane çiçeği (Catharantus roseus), Kedi tırnağı çiçeği (Portulaca grandiflora) ve Hercai menekşe (Viola tricolor) tohumları kullanılmıştır. Bu tohumların çimlenme ve çıkış performanslarının iyileştirilmesi aynı zamanda fide kalite özelliklerinin arttırılması amacıyla tohumlara ekim öncesi uygulamalar yapılmıştır. Bu amaçla tüm çiçek türlerinin tohumlarına kontrol ile birlikte Kalibrasyon, Polimer kaplama, Polimer kaplama+KNO3, Polimer kaplama+GA3, Priming, Priming+Polimer kaplama, Priming+Polimer kaplama+KNO3, Priming+Polimer kaplama+GA3 uygulamaları olmak üzere 9 farklı uygulama yapılmıştır. Bu uygulamaların tohum çimlenme/çıkış oranı ve ortalama çimlenme/çıkış zamanı süresine olan etkileriyle birlikte bu tohumlardan elde edilen fidelerin bazı kalite özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçta, çimlenme oranı ve ortalama çimlenme süresi (%98 ve 2,32 gün) açısından kedi tırnağı çiçeği tohumları için Priming+Polimer+KNO3 uygulaması, çıkış gücü (%94) bakımından ise en etkili uygulamanın priming olduğu, ortalama çıkış zamanı üzerinde ise uygulamaların önemli oranda etkili olmadığı saptanmıştır. Hercai menekşe tohumlarında ise priming uygulamasının çimlenme oranını (%95) arttırdığı, ortalama çimlenme/çıkış süresini (3,5 gün ve 6,91 gün ) de önemli oranlarda kısalttığı tespit edilmiştir. Buna karşılık pervane çiçeği ve Çuha çiçeği tohumlarında Kalibrasyon uygulamasıyla çimlenme/çıkış oranlarının sırasıyla %93-%83, %89-%82 oranında olabileceği, aynı zamanda ortalama çimlenme/çıkış zamanına da kısa sürede ulaştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Seeds of Primula sp. (Primula veris), Vinca sp. (Vinca rosea), Portulaca sp. (Portulaca grandiflora) and Viola sp. (Viola tricolor) have been used as plant material at the study. Treatments have been done to the seeds before sowing for the purpose of improving of the germination and emergence performances of these seeds and also increasing of the quality characteristics of the seedlings. Nine different treatments have been done to the seeds of all flower species with the control. They are Calibration, Polimer coating, Polimer coating+KNO3, Polimer coating +GA3, Priming, Priming+Polimer coating, Priming+Polimer coating +KNO3, Priming+Polimer coating +GA3. Effects of these treatments to the seed germination/ emergence rate and average germination/ emergence time and also some quality characteristics of the seedling which obtained from these seeds have been investigated at the germination and emergence trials made after the treatments. Eventually, it has been determined that Priming+Polimer+KNO3 treatment is the most effective application about germination rate and average germination time (%98 and 2,32 days) for the Portulaca p. seeds and priming is the most effective application about emergence power (%94). It has been determined that priming application has been increased germination rate (95%) and also decreased the average germination/ emergence time significantly (3,5 days and 6,91 days) at Viola sp. seeds. Efficiency of calibration application on Vinca sp. and Primula sp. seeds have been observed, after this treatment Vinca sp. seeds has reached 93% germination and 83% emergence rate and Primula sp. seeds has reached 89% germination and 82% emergence rate.