Bayındır (İzmir)'da süs bitkisi yetiştiriciliği
Ornamental plant cultivation in Bayındır (İzmir)
  1. Tez No: 606472
  2. Yazar: SELÇUK KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sanayileşme ve hızlı kentleşme insanoğlu ile doğa arasına ciddi bir mesafe koymuştur. Böylece insanın doğaya ve doğal olana özlemi de artmıştır. Bu eksikliği gidermede süs bitkilerinin önem kazanması onların üretimi ve ticaretini dikkate değer iş kollarından biri haline getirmiştir. Son yıllarda, İzmir'in Bayındır ilçesi iç ve dış mekân, mevsimlik ya da ağaç ve çalı grubu süs bitkileri yetiştiriciliği açısından Türkiye'nin önde gelen üretim merkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Bu çalışmada ilk olarak hortikültür, süs bitkileri tanımı ve sınıflandırılması, süs bitkilerinin üretim yöntemleri, çiçeğin tarihimizdeki yeri ve Yalova'nın önemi, Bayındır ilçesinin genel özellikleri ve Bayındır'da yapılan çiçekçilik hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İzmir ili Bayındır ilçesindeki süs bitkilerinin mevcut durumu, yetiştiricilik bakımından öne çıkan türler kooperatiften elde edilen bilgiler doğrultusunda ele alınmıştır. Bu türlerin bilimsel sınıflandırılması yapılıp genel özelliklerine; bilimsel makaleler, dergiler, kitaplar ve internet siteleri taranarak değinilmiştir. Sonra resmi verilere göre süs bitkisi yetiştiriciliğinin ilçe ekonomisine ve ülke ekonomisine katkısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Burada öne çıkan diğer ülkeler ve ülkemizdeki diğer iller ile Bayındır karşılaştırılarak aradaki farklar ve nedenleri saptanmıştır. Türkiye'de uygulanan fidancılık ve süs bitkilerine dair mevzuatlar ve süs bitkileri standartları hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra ülkemizde yapılan süs bitkileri ıslah çalışmalarına değinilmiştir. Sektörün sorunları ele alınarak verimin ve gelirin nasıl daha fazla olacağı, üreticilerin yaşadıkları sorunlar üretici firmalarla görüşerek, kooperatiflerden bilgi alarak ve bu konuyla ilgili makaleler, gazeteler ve dergiler taranarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Söz konusu bilgiler doğrultusunda ilçedeki süs bitkisi yetiştiriciliği sektöründeki sorunlar ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of industrialization and rapid urbanization, human desire for nature has increased. The desire to resolve this longing has led to ornamental plants becoming increasingly prevalent and becoming a commercial sub-sector. In Bayındır province; indoor, outdoor, seasonal, shrub and tree group have been taken to the fore in recent years in terms of production of ornamental plants and Bayındır has become one of Turkey's leading production centers. In this study, firstly, horticulture, definition and classification of ornamental plants, production methods of ornamental plants, the place of flower in our history and importance of Yalova, general characteristics of Bayındır district and general information about floriculture in Bayındır are given. The current status of ornamental plants in Bayındır, İzmir and the species that stand out in terms of aquaculture are discussed according to the information obtained from the cooperative. Scientific classification of these species and their general characteristics; scientific articles, magazines, books and internet sites have been researched. Then, according to official data, the contribution of ornamental plant cultivation to the economy of the region and the country's economy was tried to be put forward. Other countries and other provinces in our country are compared with Bayındır and the differences and their causes are determined. Legislation and ornamental plant nurseries and ornamental plants in Turkey about the applied information is given about standards. Then, ornamental plants breeding studies in our country are mentioned. The problems of the sector and the problems experienced by the producers were discussed with the manufacturers, by obtaining information from cooperatives and by scanning related articles, newspapers and magazines. In line with the mentioned information, problems and solutions in the ornamental plant sector in the district were presented.