Kapari (Capparis ovata Desf.) tohumunda bazı uygulamaların çimlenme üzerine etkisi
Effects of some treatments on germination of caper (Capparis ovata Desf.) seeds
  1. Tez No: 335226
  2. Yazar: SULTAN BESTE ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, kapari (Capparis ovata) çeşidine ait tohumlarda sert tohum kabuğuna bağlı dormansiyi kırmak ve çimlenmeyi teşvik etmek amacıyla, 2 farklı aşındırma işlemleri sonrası, büyüme düzenleyicilerin çimlenme üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada tohumların aşındırılması konsantre sülfürik asit ve ultrasonik su banyosu uygulamaları ile gerçekleştirilmiştir. Aşındırma uygulaması sonrası tohumlar ayrıca, GA3 (3000 ppm) ile GA3 (3000ppm) + KNO3 (2000ppm) ile de muamele edilmiştir. En iyi çimlenme oranı (% 45,75) ile 30 dakika H2SO4 ile aşındırma sonrası 3000ppm GA3 uygulamasından elde edilmiştir. Bunu (% 45) ile 3000ppm GA3 + 2000ppm KNO3 uygulaması takip etmiştir. Hiçbir uygulama görmeyen kontrol grubu tohumlarında çimlenme gözlenmemiştir. Sonuç olarak asit ile aşındırma sonrası uygulamaların kapari tohumlarında çimlenmeyi arttırıcı etkide olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, different treatments were examinined inorder to break the dormancy related to hard testa and stimulate the germination in seeds belonging to caper varieties (Capparis ovata) after 2 different abrasion operations by observing influences of the growth regulators, appropriate germination conditions were examined to be obtained. Scarification seeds with concentrated sulfuric acid and ultrasonic water bath applications were carried out. The seeds were also treated with GA3 (3000 ppm) with GA3 (3000ppm) + KNO3 (2000ppm) after scarification application. The highest germination rate (45,75 %) was acquired with the treatment of H2SO4 for 30 minutes and 3000 ppm of GA3 after the abrasion. It, 2000 ppm KNO3 and 3000 ppm GA3 application was followed by (% 45). No applications are not observed in the control group seeds germination. In conclusion, it can be stated that, the acid treatments increased the germination capacity of the Capparis seed.