Türkiye'de sarmalık kıyılmış tütün üretim ve ticaret durumu, sorunları ve çözüm yolları: Adıyaman ili örneği
The situation of cut rag rolling tobacco production and trade in turkey, problems and solution methods: The case of Adıyaman province
  1. Tez No: 335227
  2. Yazar: FATİH UZNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜLER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye?de kayıtdışı sarmalık kıyılmış tütün üretim ve ticareti durumu ile piyasa büyüklüğünün saptanması, üretilen tütünlerin kayıt dışı olarak piyasaya arzında kullanılan yöntemlerin belirlenmesi, sarmalık kıyılmış tütün üretimi ve kayıtdışı olarak satışının Adıyaman ili Çelikhan ilçesi ekonomisinde yarattığı katkı ve bunun sürdürülebilirliğinin tespit edilmesi, karşılaşılan sorunlar ile çözüm yollarının belirlenmesi, bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın temeli anket çalışması yoluyla, yüz yüze görüşmelerden elde edilen orijinal nitelikli verilerden oluşmaktadır. Araştırmada, gayeli örnekleme yöntemi ile 12 üretim noktasında toplam 120 üretici ile anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, Özel Tüketim Vergisinde yapılan artışların sorunun temel kaynağını oluşturduğu tespit edilmiş, bu bakımdan sarmalık kıyılmış tütün mamulü için uygulanan özel tüketim vergisinin düşürülmesi gerektiği, sarmalık kıyılmış tütün mamulü mevzuatındaki kısıtlayıcı hükümlerin yeniden düzenlenmesi gerektiği, Çelikhan ve benzeri sarmalık tütün üretim alanlarının Türkiye?ye özgü bir değer olduğundan hareketle, bu bölgelerde sürdürülebilir sarmalık tütün üretimi için devlet kurumları tarafından tütün üretimi, mamul üretim tesisi ve pazarlanmasına ilişkin çeşitli teşvikler sağlanması gerektiği gibi önemli bulgular tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the situation of unregistered production and the trade of cut rag rolling tobacco and the size of its market, to determine the methods using for supplying of the produced tobacco to the market as unregistered, to specify contribution of the production of cut rag rolling tobacco and its illicit trade to the economics of Celikhan district of Adiyaman province and its sustainability, to determine the problems encountered and the solution methods. The basis of the study is consisted of qualified data gained by the the way of conducting survey and face to face interviews. The survey was conducted by using purposive sampling method with 120 tobacco producers in 12 production points. As a result of the study, it is specified that the increases in special consumption tax are the main reason of the problem, in this regard, it is determined that special consumption tax levied on cut rag rolling tobacco product should be reduced, the restrictive provisions provided for in the legislation of cut rag rolling tobacco product should be liberalized and various financial incentives should be provided by the state institutions relating to tobacco production, establishing production facility and product marketing in these areas considering the fact that Celikhan and similar production areas are the Turkey-specific values.