Ticari araçlar için şerit değiştirme uyarı sistemi tasarımı
Lane departure warning system design for commercial vehicles
- Tez No: 335228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye?de ve dünyada her yıl sürücülerin dikkatsizliğinden kaynaklanan yüzbinlerce kaza olmakta ve çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir. Bu soruna çözüm getiren Sürücü Yardımcı Sistemler yer alan Şerit Takip Sistemlerinin önemi büyüktür. Araca yerleştirilen kamera ile taşıtın ilerlediği yol sürekli gözlenerek, şerit dışına sapmalar/ihlaller ve sollamaların algılanıp sürücüyü uyaracak sistem geliştirilmiştir. Yol, araca yerleştiren kameradan alınan görüntülerin analizine göre izlenmektedir ve görüntü işleme tekniklerinden yararlanılmaktadır. Görüntü işleme tekniklerinde ilk aşamada resim üzerinden ilgilenilen alan seçilmekte ve kenar-köşe bulma işlemleriyle ele alınan resmin öz nitelikleri çıkarılmaktadır. Öz nitelikleri belirlenen resim üzerinde Hough dönüşümü uygulanarak yol şerit çizgilerini temsil eden doğrular bulunmaktadır. Kural tabanlı karar verme sistemiyle bulunan doğrulardan yol şeritleri seçilmektedir. Belirlenen şeritler sınıflandırma algoritmasıyla ayrıştırılmakta ve şeritlerin doğruluğu kesinleştirildikten sonra aracın yol üzerindeki konumu belirlenmektedir. Son aşamada da hatalı durum oluştuğunda uyarı sistemleri çalıştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey and also all around the world, there has been hundreds of thousands accidents that happen because of the carelessness of the drivers. In addition that every year lots of people has been dead because of it. Driver Assistance which includes Lane Tracking System has great importance to solve this problem. A system is developed which always observes the heading of the vehicle, via camera that placed inside it and detects lane departures then warns the driver. Road is monitored by analysis of images taken from the camera which is mounted to vehicle and image processing techniques are used. The first stage of the image processing technique is selecting the concerning area and finding the eigenvalues of the picture by using edge-detection. Road lines are chosen by rule based detection system. The detected lines are separated via classification algorithms and vehicle status on the road is determined after the accuracy of the lines are certain. Finally an alarm system is activated when fault occurs.