Ayak bileği protezi
Foot prosthesis
- Tez No: 335260
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ortopedi ve Travmatoloji, Engineering Sciences, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
olmuş bir eklemi yeniden oluşturmaya ?Artroplasti? işlemi denir. Uzun yıllar boyunca diz ve kalça artroplastileri başarı ile uygulanmıştır. Bu iki tekniğin diğerlerine göre daha fazla ilerlemesinin altında yatan sebep; ufak bir düşmede bile gerçekleşen kalça kırıkları ve toplum tarafından kireçlenme diye bilinen rahatsızlığın ileri safhasının sıkça oluşmasıdır. Ayak bileği protezi uygulamaları 1980?lerden itibaren gerçekleştirilmeye başlanmıştır. İlk uygulamalarda fazla başarılı sonuçlar elde edilememiştir. Geçen zaman içerisinde bu teknik üzerinde yeterli çalışma yapılmadığı için yeterli ilerleme kaydedilememiştir. Ayak bileği artroplastisinin popülaritesi son 10 yıllık dönem içerisinde artmıştır. Dünya?da bilinen belli başlı markalar ilk ürünlerinin eksikliklerini fark edip ikinci veya üçüncü nesil komponentleri ile daha başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. Radyomanyetik tarama sonucu elde edilen veriler toplanmış, işlenmiş nokta bulutu oluşturulmuş ve Kemik CAD datası elde edilmiştir. Daha sonra datalar çerçevesinde kapsamlı bir tasarım çalışması yapılmıştır. Çalışmayı bir döngü gibi düşündüğümüzde ileride bahsedilecek çalışmalardan sonra tekrar tasarım aşamasına dönülüp, kendinden öncekinden bir kaç basamak daha iyi olan 3 tasarım gerçekleştirilmiştir. Nihai tasarım ve diğer iki tasarımın yapılan literatür araştırmaları çerçevesinde detaylı analizleri yapılmıştır. Bu analizleri gerçekleştirmek için, Dünya çapında Ar-Ge çalışmalarında yararlanılan, bağımsız bir CAE yazılımı kullanılıp, tasarım doğrulanmıştır. Çalışmanın içerisinde geçen ameliyat setinin oluşturulmasının da ayrı bir çalışma konusu olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Arthroplasty is well known that a surgical procedure in order to mimic or replace to damaged or deformed joint. A hip and knee arthroplasty have been being done up to now. The reasons of these techniques have been being performed more than others are pelvis and arthritis might be seen more often. Ankle Prosthesis procedure has been used since 1980?s despite the fact that the first few operation had not been done successfully. The beginning of this technique had not been developed rapidly due to the fact that there was not enough work on this procedure. However, Ankle antroplasty has been improved a lot for last ten years. 3D bone model is generated from CT date and FEA analysis was carried out for 3 designs which are final design and designs were mentioned in literature review. Two different FEA packets were used in order to validate come outs of analysis. As a result of this verification, the design can be considered as being succeeded. However, the status of prosthesis - which remained stable on the face of the weight and torque, and inflicts deformation of the affected bones ? is controversial. In the next phase of the study, the prosthesis, which effects Tibia, Talus and Calcaneous, was examined together with all these bones and their attached ligaments, and in particular, changes in terms of Strain/Energy were observed.