Varus gonartrozda uygulanan total diz protezi sonrası gelişen ayak ve ayak bileği ağrısının risk faktörleri ve subtalar eklem hareket kapasitesinin yeri
Risk factors for foot and ankle pain after total knee arthroplasty applied in varus gonarthrosis and the role of subtalar joint motion capacity
- Tez No: 873574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN AKAN, DOÇ. DR. TAYFUN BACAKSIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Varus Gonartrozda Uygulanan Total Diz Protezi Sonrası Gelişen Ayak ve Ayak Bileği Ağrısının Risk Faktörleri ve Subtalar Eklem Hareket Kapasitesinin Yeri Miraç Kadir TURHAN İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tip Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Uzmanlık Tezi, İzmir, Türkiye, 2024 Amaç: Gonartroz dizde sıklıkla varus deformitesine sebep olmakta ve bunu tolere etmek için ayak ve ayak bileği ekleminde kompansatuar değişiklikler olmaktadır. İleri evre gonartrozlarda uygulanan total diz protezi ile alt ektremite mekanik aksı tekrar restore edilmektedir. Sonrasında görülebilen ayak ve ayak bileği ağrısının tam nedeni ortaya konamamıştır. Bu çalışmada total diz protezi sonrası oluşan ayak ve ayak bileği ağrısının klinik ve radyolojik risk faktörleriyle beraber subtalar eklemin hareket kapasitesinin rolünü belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya 2021-2023 yılları arasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde primer varus gonartroz nedeniyle total diz protezi uygulanan ve retrospektif olarak taranan 184 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, vücut kitle indeksleri (VKİ), takip süreleri ve etkilenen tarafları kaydedildi. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Radyolojik olarak alt ekstremite mekanik aksı, talar eğim açısı (TT), ayağın zemin-talar kubbe açısı (GD), topuk hizalama oranı (HR), topuk hizalama açısı (HA), topuk hizalama mesafesi (HD) ve ameliyat sonrası değişimleri kullanıldı. Klinik olarak Oxford Diz skoru, AOFAS(Amerikan Ortopedik Ayak Ayak Bileği Topluluğu) Ayak bileği-arka ayak skoru, VAS skoru, ayak bileği ve subtalar eklem hareket açıklığı muayeneleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmada yer alan 184 hastanın ortalama yaşı 67.31±6.66 (49-85) idi. Hastaların 145'i kadın (%72,8), 39'u (%21,2) erkekdi, 96'sı (%52,2) sağ dizinden, 88'i (%47,8) sol dizinden opere edildi. Hastaların VKİ ortalaması 27,31±2,78 (21,1-40,4), ameliyat öncesi diz varus dereceleri ortalaması 12,12±3,81 (4-22) idi. Hastalar AOFAS skoru değişmeyenler (Grup 1) ve kötüleşenler (Grup 2) olarak gruplandırıldığında değişmeyenler 142 (77,2) hasta, kötüleşen 42(22,8) hasta tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Risk Factors for Foot and Ankle Pain After Total Knee Arthroplasty Applied in Varus Gonarthrosis and The Role of Subtalar Joint Motion Capacity Miraç Kadir TURHAN Izmir Katip Celebi University, Faculty of Medical Sciences Orthopedics and Traumatology Department Medical Specialization Thesis, Izmir, Türkiye, 2024 Aim: Gonarthrosis frequently causes varus deformity in the knee and compensatory changes occur in the foot and ankle joint to tolerate this. The lower extremity mechanical axis is restored with total knee arthroplasty applied in severe stage gonarthrosis. The exact cause of the foot and ankle pain that can be observed afterward has not been revealed. This study aimed to determine the role of the motion capacity of the subtalar joint along with the clinical and radiological risk factors of foot and ankle pain occurring after total knee arthroplasty. Methods: This study included 184 patients who underwent total knee arthroplasty due to primary varus gonarthrosis at Atatürk Training and Research Hospital between 2021-2023 and were retrospectively examined. The demographic data, body mass index (BMI), follow-up periods and affected sides of the patients were recorded. Patients were evaluated clinically and radiologically before and after surgery. Lower extremity mechanical axis, talar inclination angle (TT), foot ground-talar dome angle (GD), heel alignment ratio (HR), heel alignment angle (HA), heel alignment distance (HD) and postoperative changes were used radiologically. Oxford Knee score, AOFAS (American Orthopaedic Foot and Ankle Society) Ankle-hindfoot score, VAS score, ankle and subtalar joint range of motion examinations were used clinically. Results: The mean age of the 184 patients included in the study was 67.31±6.66 (49-85). 145 of the patients were female (72.8%), 39 (21.2%) were male, 96 (52.2%) were operated on the right knee and 88 (47.8%) were operated on the left knee. The mean BMI of the patients was 27.31±2.78 (21.1-40.4), and the mean preoperative knee varus degree was 12.12±3.81 (4-22). When the patients were grouped as those with unchanged (Group 1) and worsened (Group 2) AOFAS scores, 142 (77.2) patients were found to have unchanged and 42 (22.8) patients were found to have worsened.