Organik, inorganik ve hibrit elektronikler için kullanılan nanokristallarin aktif yüzeylerde desenlenmesi
Patterning of nanocrystals onto active surfaces used for organic, inorganic and hybrid electronics
  1. Tez No: 335298
  2. Yazar: SÜMEYRA BÜYÜKÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY HİLAL GÜBBÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Science and Technology, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, fraksiyona bağlı olarak Poli(stiren-b-metilmetakrilat) (PS-b-PMMA) blok kopolimerlerin içine yüzeyi oleik asitle kaplanmış CdSeS doplanarak mikrofaz ayrımları sağlanmıştır. Isıl işlemler uygulanarak CdSeS in PS bloğu içerisindeki dağılımı Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ile gösterilmiştir. İnce filmler Ar/O2 plazmaya maruz bırakılarak yüzeydeki PS, PMMA blokları kaldırılmış ve silindirik nanokristaller elde edilmiştir. Böylece, bu çalışmada amaçlanan yüzeyde aktif temas alanı artırılmış nanokristaller elde edilmiştir. Son olarak taraksı nanodesenlerin oluşumu, güneş pili konseptine göre hazırlanarak kısa devre akımı (Isc), açık devre gerilim (V), dolum faktörü (FF) ve enerji dönüştürme verimi gibi parametreler ölçülmüş ve hibrit elektronik devrelerde verim arttırmaya yönelik kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, depending on phase separation fraction poly (styrene-b-methylmethacrylate) (PS-b-PMMA) block copolymers doped oleic acid coated of the CdSeS nano-crystals surface was observed micro phase separation. Thermal processes in the PS block in the distribution of CdSeS applying are shown with Atomic Force Microscopy (AFM). Ar/O2 plasma using a thin film on the surface PS, PMMA blocks removed and cylindrical nano-crystals were obtained. Thus, the increased contact areas of the nano-crystals in this study were obtained from the intended surface-active. Finally, comb-like the formation of nano-patterns, prepared according to the concept of the solar cell short-circuit current (Isc), open circuit voltage (V), fill factor (FF) and energy conversion efficiency of hybrid electronic circuits, such as yield parameters were measured and shown to improve the usability.