Konya ili, Seydişehir ilçesi, Gökhüyük, Gölyüzü ve Susuz köyleri topraklarının detaylı toprak etütleri ve farklı yöntemlerle arazi değerlendirmesi
Detailed soil survey and land evaluation by using different methods of Gökhüyük, Gölyüzü and Susuz villages soils of Seydişehir, Konya
  1. Tez No: 335297
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZAYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Konya İli, Seydişehir İlçesi, Gökhüyük, Gölyüzü ve Susuz Köyleri Topraklarının Detaylı Toprak Etütleri ve Farklı Yöntemlerle Arazi Değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma alanı olarak Konya iline yaklaşık 95 km Seydişehir İlçesine yaklaşık 12-13 km mesafedeki Gökhüyük, Gölyüzü ve Susuz Köyleri seçilmiştir. Çalışma alanı yaklaşık 3.045 hektardır. Toprak etüt ve haritalama metodolojisine uygun olarak ön büro, arazi, laboratuvar ve ikinci büro çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada altlık kartografik materyal olarak 1/25000 ölçekli topoğrafik haritalar, renkli hava fotoğrafları kullanılmış ve sonuç haritaları üretilmiştir. Açılan toprak profillerinden alınan örneklerde yapılan analizler ve morfolojik, kartoğrafik işlemler ile iki adet toprak serisi tanımlanmıştır. Bu toprak serilerine ait fazlar belirlenmiş ve Arazi Kullanım Kabiliyeti, Storie Endeks ve Sys Verheye yöntemlerine göre arazi değerlendirilmesi yapılmış ve bunlara göre toprak haritaları oluşturulmuştur. Çalışılan alanda, yapılabilirlik ve ekonomik faktörler dikkate alındığında kullanılan arazi değerlendirme modelleri arasında en uygun model olarak Storie Endeks bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, detailed soil Survey and land evaluations by using different methods of Gökhüyük, Gölyüzü and Susuz villages of Seydişehir were realized in Konya city. Gökhüyük, Gölyüzü and Susuz villages which were 12-13 km far away from Seydişehir province and approximately 95 km from Konya were chosen as a study field. Study surface area is approximately 3.045 ha. Pre-office, field, laboratory and second-office studies were done with respect to soil survey and mapping methodologies. 1/25000 scale topographic maps, color aerial photos were used as a base cartographical materials to product final maps in the study. Two of soil series were defined by using analyzes from the samples taken from soil profiles and morphological and cartographical procedures. Phases of soil series were identified and soil maps were created by the evaluation of fields considering Land Use and capability, Storie Index, and Sys Verheye methods It was found that the storie index is the most suitable method among the methods evaluated, considering the economic conditions and practicability.