Türkiye'nin kısa dönem elektrik yük tahmini
Short term electrical load forecasting of Turkey
- Tez No: 335329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kısa dönem yük tahmini elektrik sisteminin işletilmesinde ve planlanmasında kritik bir rol oynar. Gün öncesi planlama elektrik üretim tüketim dengesinin bir gün öncesinden sağlanmasında, üretim tesislerinin çalışma programlarının belirlenmesinde ve üretim ünitelerinin ekonomik olarak çalıştırılmasında fayda sağlar. Bu tez çalışmasında Türkiye?nin 24 saatlik elektrik yükü bir gün öncesinden tahmin edilmiştir. Türkiye?nin 2009-2011 yılları arası yük ve sıcaklık verileri kullanılarak 2012 yılı için tahmin gerçekleştirilmiştir. Resmi tatil günleri hariç 2012 yılının tüm günleri için ortalama mutlak yüzde hata değeri bulanık mantık ve ANFIS metotlarıyla sırasıyla 2.1 ve 1.85 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Short term load forecasting plays a critical role in electric system operation and planning. Day ahead planning helps in balancing of generation and consumption of electricity one day ahead, determining work programs of electricity generation plants and operating generation units economically. In this study, 24 hours electric load of Turkey has been forecasted one day ahead. Using the load and tempature data of Turkey between years of 2009-2011, a prediction was carried out for 2012. Using the fuzzy logic and ANFIS, mean absolute percentage errors were found respectively 2.1 and 1.85 for all days except holidays of 2012.