Konya ilinde bulunan bazı kent parklarının kullanıcı tercihleri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of user preferences that some urban parks in Konya
  1. Tez No: 335330
  2. Yazar: BURHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kentleri yaşanabilir mekânlar haline getirmek ve kentlerin estetiğini artırmada en önemli unsur açık ve yeşil alanlardır. Kent parkları, aktif kullanımları nedeniyle kent toplumuna en fazla faydayı sağlayan kentsel açık yeşil alan sisteminin en önemli öğesini oluşturmaktadır. Park kullanıcılarının tercihleri değerlendirilerek ortaya çıkarılması ve bu tercihleri oluşturan parametrelerin açıklanmasını amaçlayan bilimsel araştırmalar aynı zamanda yaşanabilir kentlerin oluşturulmasında ve kent estetik değerinin arttırılmasına da önemli katkılar sağlayacaktır. Bu araştırmada, Konya ilinde yer alan üç kent parkı (Alaeddin Tepesi Parkı, Kozağaç Piknik Alanı, Kültür Park) çalışma materyali olarak belirlenmiş ve bu kent parklarında kullanıcılar üzerine anket uygulaması yapılmıştır. Kent parkı kullanıcılarının belirlenen kent parkı parametrelerine (manzara güzelliği, bitkisel yoğunluk, bakım çalışması, güvenlik) yönelik tercihlerini belirlemek üzere, kullanıcılara yöneltilen anket verileri Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemine göre karşılaştırma matrisine (1, 3, 5, 7, 9) dayalı olarak değerlendirilmiştir. Anket verileri üzerine Analitik Hiyerarşi Süreci, Ki-Kare ve Spearman korelasyon istatistik analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, manzara güzelliği ve bitkisel yoğunluk parametreleri açısından Alaeddin Tepesi Parkı, Kozağaç Piknik Alanı ve Kültür Park azalan sıraya göre kullanıcılar tarafından tercih edilmiştir. Ayrıca kullanıcıların demografik özellikleri ile kent parklarına yönelik parametrelerin genel tercih oranları ve demografik özellikleri ile her bir parkın tercih edilme oranları arasındaki ilişkiler açısından önemli farklılıklarda bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgular aracılığı ile mevcut kent parklarının revizyonları ile kent parkı planlama, tasarım ve yönetim çalışmalarına yönelik fayda sağlayacak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important element to convert cities into livible spaces and increase the aesthetics of urban are open-green spaces. Urban parks due to be used actively by citizens are the most important factors of open-green spaces system that provides maximum benefit to urban public. Scientific researches aiming to evaluate and clarify park users? preferences and parameters that comprise these preferences will also provide vital contributions on creating livible spaces and urban aesthetics. In this research, three urban parks in Konya Province (Alaeddin Hill Park, Kozağaç Picnic Area, Cultural Park) identified and survey conducted on urban park users. To determine urban park users choices for certain parameters (landspace beauty, vegetative density, maintenance, safety) survey data given to users evaluated due to Analytical Hierarchy Process Method based on comparison matrices (1,3,5,7,9). Analytical Hierarchy Process Method, Chi-Square and Spearman Correlation Statistical Analysis were applied on survey data. According to the results of the survey, Alaeddin Hill Park, Kozağaç Picnic Area and Cultural Park were preferred respectively by users from landscape beauty and vegetative density aspects. In addition to that, there found important differences in correlation between demographic characteristic of users and general preferences of parameters for urban parks, with demographic characteristic and preferences of each park. Via the finding of this research, suggestions have been made to provide benefit to reconsideration of existing urban parks and urban park planning, urban design and management studies.