Elektrik alan etkisi altında çoklu kuantum kuyu yapılarının optiksel özellikleri
Optical propertis of multiple quantum wells structures under the influence of electric field
- Tez No: 335334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, çoklu kuantum kuyu yapılarının elektronik ve optiksel özellikleri teorik olarak incelenmiştir. İlk olarak, elektrik alanın olduğu ve olmadığı durumdaki çoklu kuantum kuyularının elektronik özellikleri sonlu farklar yöntemi kullanılarak nümerik olarak çalışılmıştır. Bariyer genişliğinin enerji seviyeleri ile taban ve uyarılmış durum olasılık yoğunluklarına etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra, Bloch denklemlerinin kararlı durumda analitik çözümleri yapılarak şiddete bağlı soğurma katsaysı ve kırılma indisi için açık ifadeler elde edilmiştir. Ayrıca, lineer, üçüncü ve beşinci mertebe alınganlıklar için kapalı formda ifadeler de elde edilmiştir. Böylesi süreçlere bariyer genişliğinin etkisi detaylı olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electronic and optical properties of the multiple quantum wells are investigated theoretically. Firstly, the electronic properties of the multiple quantum wells in the case with and without an applied electric field are studied numerically using the finite differences method. The effect of the barrier width on the energy levels and on the probability density of the ground and excited states is investigated in detail. Then, by making analytical solutions in steady state of Bloch equations, the explicit expressions for intensity-dependent absorption coefficient and intensity-dependent refractive index are obtained. Moreover, the closed-form expressions for the linear, third and five order susceptibilities are also obtained. The effect of barrier width on such processes is studied in detail.