Görüntü işleme uygulamaları için FPGA geliştirme kartı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of an FPGA development board for image processing applications
- Tez No: 335362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, görüntü işleme uygulamalarında kullanılabilecek bir FPGA geliştirme kartının tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan bu kartın Terasic firmasının ürettiği TRDB-D5M model kamera ile birlikte kullanılması planlandığından dolayı tasarımlarda yine aynı firmanın ürettiği ?DE0 Nano Board? isimli geliştirme kartı örnek alınmıştır. Ayrıca tasarlanan geliştirme kartına aynı firmanın ürettiği TRDB-LTM isimli LCD panel bağlanmış ve görüntüler bu ekran üzerinde gösterilmiştir. Kartın tasarımında Altera marka Cyclone-IV ailesinden, 22,320 lojik elemana sahip bir FPGA kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında üretilen geliştirme kartının üzerinde çalıştırılması amacıyla Terasic firmasının hazırladığı örnek bir uygulama düzenlenip geliştirilerek kullanılmıştır. Çalışma sırasında öncelikle tasarlanan kartın devre şeması ve bağlantıları çizilmiş, baskı devresi hazırlanmıştır. Daha sonra Verilog dili kullanılarak yazılan hedef uygulama geliştirilmeye çalışılmış ve görüntü sensöründen alınıp ekrana verilen renkli görüntünün bir dip anahtar vasıtasıyla siyah-beyaz görüntüye dönüştürülmesi uygulaması hazırlanmıştır. Bu uygulama düzenlenirken ve denemeleri yapılırken Quartus II 10.1 Web Edition programı, devre bağlantıları ve baskı devre çizimlerinde Proteus 7 programı kullanılmıştır. Tez kitapçığında çalışma süresince ve öncesinde yapılan araştırmalara yer verilmiş, yapılan tasarımda kullanılan elemanlar, birimler ve üzerinde çalışan uygulama ile ilgili hususlar detaylı bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır. Hazırlanan kartta QFP tipi FPGA'ların teminindeki zorluk nedeniyle FBGA paket yapısına sahip FPGA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, design of an FPGA development board that could be used in image processing applications has made. Because of the board that has designed is planned to use with the video camera named as TRDB-D5M which is manufactured by Terasic Corporation, in designs Board named as ?DE0 Nano Board? that is again manufactured by Terasic Corporation has been taken as the model. Also LCD screen named as TRDB-LTM which is manufactured by the same company has been connected to the development board that has been designed and images have been displayed on this screen. In the design of the board an FPGA has been used that has 22,320 logic elements, brand as Altera and is from Cyclone IV family. A demonstration application which was prepared by Terasic Corporation has edited and used for operating on the development board that is produced within this study. During the study, primarily circuit diagram and connections of the board have been drawed and printed circuit has been prepared. Then the target application has tried to developed by using Verilog language and the application that the colored image is taken from the image sensor displayed on the screen is converted to gray level image by a dip switch has been prepared. While this application was being edited and tested Quartus II 10.1 Web Edition program has been used; for circuit connections and printed circuit drawings Proteus 7 program has been used. In thesis booklet, research studies has been included during and before the thesis study; elements and units that have been used in the design of the board and the points related to the application that is runned on the board have been tried to explain in detail. Because of the difficulty of the procurement of the QFP type FPGA, an FPGA that has a package type of FBGA has been used on the board was designed.