Belen (Mihalıççık-Eskişehir) yöresinin jeolojisi, petrografisi ve metamorfizma özellikleri
Geological petrographic and metamorphism properties Belen (Mihalıççık-Eskişehir)region
- Tez No: 335363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL KANSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma alanı, Orta Sakarya masifinde yeralan Beypazarı-Çayırhan havzasının güney bölgesinde, Mihalıççık ilçesinin doğu ve kuzeydoğusunda bulunur. İnceleme alanında Paleozoyik, Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı birimler bulunmaktadır. Litostratigrafik birim ayırtlama esasına göre yapılan çalışmada, en yaşlı birim olarak çalışma alanının temelini; Paleozoyik yaşlı glokofanlı yeşilşist, yeşilşist, mikaşist, feldispat mikaşist, muskovitşist, glokofanşist, kalkşist ve kristalize kireçtaşlarından oluşan Belen metamorfitleri oluşturmaktadır. Bu birimin üzerinde bindirmeli olarak Üst Kretase- Paleosen yerleşim yaşlı serpantinleşmiş ultramafik kayaçlar yeralır. Kavak ofiyoliti üzerine Senozoyik yaşlı birimler uyumsuz olarak gelirler. Orta Miyosen yaşlı Çoraklar formasyonu kumtaşı-çamurtaşı-kireçtaşı ardalanmasından oluşur. Bu birim üzerine çakıltaşı-kumtaşı-çamurtaşı ardalanmasından oluşan Pliyosen yaşlı Kırmızıtepe formasyonu uyumsuz olarak gelir. Tüm bu birimlerin üzerini Kuvaterner yaşlı Alüvyon yine açısal uyumsuzlukla örter. Belen metamorfitleri başlangıçta 350-500 oC sıcaklık ve 3-6 kb basınçta muhtemelen orojenik kuşakta yeşilşist fasiyesinin ?kuvars-albit-muskovit-biyotit alt fasiyesi?nde metamorfizmaya uğramıştır. Bu metamorfitler daha sonra, dalma-batma zonunun hendek bölgesinde artan basınçla birlikte 250-375 oC sıcaklık ve 7-9 kb basınç şartları altında glokofanit fasiyesinde metamorfizma geçirmiştir. Daha sonra tektonik hareketlerin etkisiyle orojenik kuşağa taşınan bu malzemeler azalan basınç ve nispeten artan sıcaklığın etkisiyle yeşilşist fasiyesinde tekrar başkalaşıma uğramıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in east-northeast of Mihalıççık town where southern region of Beypazarı-Çayırhan basin in the middle Sakarya massive. There are Paleozoic, Mesozoic and Cenozoic aged units in the study area. On the basis of lithostratigrafic unit makes in this study, eldest formation in the area starts with Paleozoic Belen metamorphites, including glaucophane greenschist, greenschist, micaschist, feldspar-micaschist, muscoviteschist, glaucophaneschist, calc-schists and crystalline limestones. Mesozoic serpentinized ultramafic rocks overlaid with thrust fault on Belen formation. Cenozoic aged units overlaid with an angular unconformity on Kavak ophiolite. Middle Miocene Çoraklar formation, containing alternation of sandstone, mudstone and limestone. The sequence continues with an angular unconformity Pliocene aged Kırmızıtepe formation, containing alternation of conglomerate, sandstone and mudstone. Quaternary alluvium overlain with unconformably on all these units. At the first Belen metamorphites, probably were metamorphosed at orogenic belt greenschist facies