Ürik asit tayini için nanopartikül temelli biyosensörler hazırlanması
Preparation of biosensor for uric acid determination based on nanoparticle
- Tez No: 335382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ürik asit, idrar ve kan gibi biyolojik sıvılarda azot içeren başlıca bileşiktir. Birçok hastalık ve psikolojik rahatsızlıkta erken teşhis için önemli göstergedir. Kanda anormal seviyelerdeki ürik asit gut, hiperüremi, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi birçok hastalığın belirtisidir. Bundan dolayı, insan fizyolojik sıvılarında ürik asit seviyesinin tespiti, bu hastalıkların teşhisinde vazgeçilmezdir. Bu çalışmada ürik asit tayini için, magnetit ile modifiye edilmiş karbon pasta enzim elektrot hazırlandı. Bu amaçla ürikaz enzimi, çapraz bağlama yöntemiyle karbon pasta matrikse immobilize edildi. Hazırlanan enzim elektrot için optimum çalışma koşulları ve performans faktörleri incelendi. Enzim elektrot için optimum pH, enzim ve magnetit miktarı, tampon derişimi ve çalışma potansiyeli sırasıyla; 7,5, 0,75 U, 3mg, 0,10 M ve +0,500 V olarak bulundu. Optimum çalışma koşullarında enzim elektrot için çalışma aralığı 1-1000 µM ve gözlenebilme sınırı 0,77µM olarak belirlendi. Enzim elektrodun cevap süresi 50 s, raf ömrü 10 gün ve tekrarlanabilirliğinin hesaplanması sırasında ölçülen akım farkı değerlerinin bağıl standart sapması % 4,94?dur. Enzim elektrodun cevabına, biyolojik sıvılarda bulunan ve girişim etkisi yapan diğer türlerin etkisi incelendi. İmmobilze enzim için görünür Michaelis-Menten sabiti (Km) 5,202 µM olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Uric acid is mainly nitrogen-containing compounds of biological fluids such as urine and blood. It can be used as a strong indicator for early warning sign of many diseases and physiological disorders. Abnormal levels of uric acid in the blood is a symptom of many diseases such as gout, hyperuricemia, diabetes and kidney diseases. Therefore, determination of uric acid levels in human physiological fluids is indispensable for the diagnosis of these disorders. In this study, magnetite modified carbon paste enzyme electrode was prepared for the determination of uric acid. For this purpose, uricase enzyme was immobilized tocarbon paste matris by cross linking method. Optimum working range and performance factors for prepared electrode were examined. Optimum pH, amount of enzyme and magnetite, buffer concentration and working potential for enzyme electrode were 7,5, 0,75 U, 3 mg, 0,10 M and +0,500 V, respectively. The working range of the enzyme electrode and limit of detection were determined as 1-1000 µM with detection limit of 0,77 µM. The response times of enzyme electrode was 50 s, storage stability was 10 days and relative standart deviation of current differences of reproducibility was % 4.94. Effect of the interferences were investigated for enzyme electrode. The apparent Michaelis-Menten constant was calculated as 5,202 µM