Elektrik dağıtım hatlarında güç optimizasyonunun gerçekleştirilmesi ve bir elektrik dağıtım bölgesine uygulanması
The realization of power optimization in electricity distribution lines and implementation of an electricity distribution network
  1. Tez No: 335383
  2. Yazar: HAMZA YAPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde artan enerji talepleri enerjiye daha çok ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Artan elektrik enerjisi ihtiyacı elektrik güç kayıplarının artmasına da neden olmaktadır. Daha az kayıpla enerjinin tüketiciye ulaştırılması çözülmesi gereken bir güç kalitesi problemidir. Elektrik enejisi sistemlerinde reaktif güç optimizasyonu yöntemi ile güç kayıpları azaltılabilir. Bu çalışmada, 5 ve 30 baralı elektrik güç sistemlerinde ve gerçek bir elektrik dağıtım şebekesinde, genetik algoritma ve Newton-Raphson yöntemleri ile reaktif güç optimizasyonu yapılmıştır. Elektrik sistemlerinde yapılan reaktif güç optimizasyonu ile aktif güç kayıpları azaltılarak, reaktif güç değerleri elektrik güç sistemlerine yerleştirilen kapasitör grupları ile düzeltilmiş ve kapasitör değerleri genetik algortima ile belirlenmiştir. Ayrıca, genetik algoritma ve Newton Raphson yöntemleri ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. 5 baralı test sisteminde; aktif güç kaybı, genetik algoritma ile 0.41 MW, Newton-Raphson yöntemi ile 1.44 MW, 30 baralı test sisteminde; aktif güç kaybı, genetik algoritma ile 17.45 MW, Newton-Raphson yöntemi ile 18.11 MW ve gerçek güç sisteminde ise; aktif güç kaybı, genetik algoritma ile 1834.91 kW, Newton-Raphson yöntemi ile 2613.3 kW olarak elde edilmiştir. Genetik algoritmanın, Newton-Raphson yönteminden daha iyi sonuçlar ürettiği görülmüş ve reaktif güç optimizasyonu yapılarak ekonomik kazanç sağlanacağı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing energy demand leads to need for more energy. The increasing need for electrical power, leads to increase electrical power losses. A problem of power quality needs to be solved to less loss of energy delivered to consumers. In the electrical power systems, power losses can be reduced by the method of reactive power optimization. In this study, here are 5 buses, 30 buses systems and a real power distribution network to be optimized reactive power with genetic algorithm and Newton-Raphson methods. Active power losses of electrical systems are reduced by reactive power optimization, placed in the electric power system reactive power values with a fixed capacitor banks and capacitor values are determined by genetic algorithm. Also, the results obtained with the genetic algorithm and Newton-Raphson methods were compared. In 5 buses test system; active power loss, with the genetic algorithm 0.41 MW, with Newton-Raphson method 1.44 MW, in 30 buses test system active power loss, with the genetic algorithm 17.45 MW, with Newton-Raphson method 18.11 MW and in real power system; active power loss, with the genetic algorithm 1834.91 kW, with Newton-Raphson method 2613.3 kW were obtained. Genetic algorithm, produced better results to Newton-Raphson method to be seemed and reactive power optimization will be provided to economic benefits have been identified.