Periyodik mekân-zamansal eş-oluşum örüntü madenciliği
Periodic spatio-temporal co-occurrence pattern mining
- Tez No: 335389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Mekân ve zaman içinde genellikle periyodik olarak birlikte bulunan nesne türlerinin alt kümelerine periyodik mekân-zamansal eş-oluşum örüntüsü (periodic spatio-temporal co-occurrence pattern - PECOP) denir. PECOP keşfi hayvanlar arasındaki etkileşimlerin tespiti ve bilgisayar oyunları için taktik tanımlama gibi birçok uygulama alanı için çözülmesi gereken önemli bir problemdir. Diğer taraftan PECOP madenciliğinin, değerlendirme ölçütlerinin hesaplama açısından karmaşık olması, ilgili veritabanlarının çok büyük olması ve aday örüntülerin nesne tip sayısıyla üstel olarak orantılı olmasından dolayı hesaplama maliyeti yüksektir. Tez kapsamında PECOP Madenciliği problemi tanımlanmış, toy yaklaşım ve yeni bir PECOP Madenciliği algoritması önerilmiştir. Bu algoritma sentetik veritabanı üzerinde denenmiştir. Deneysel sonuçlar önerilen algoritmanın toy algoritmaya göre hesaplama maliyeti açısından daha verimli ve uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Periodic spatio-temporal co-occurrence patterns (PECOPs) represent subsets of object-types that are often periodically located together in space and time. Discovering PECOPs is an important problem with many applications such as discovering interactions between animals and identifying tactic in games. However, mining PECOPs is computationally very expensive because the interest measures are computationally complex, databases are larger due to the archival history, and the set of candidate patterns is exponential in the number of object-types. In this thesis, we define the problem of mining PECOPs and propose a novel PECOP mining algorithm. The experimental results show that the proposed algorithm is computationally more efficient than the naïve alternatives.