Çok aşamalı çok kriterli aşamalar arasında fire bulunan tedarik zinciri ağında tedarikçi seçimli sipariş büyüklüğü belirleme probleminin incelenmesi
The investigation of multi-criteria multi-echolon defective lot sizing with supplier selection problem
  1. Tez No: 335397
  2. Yazar: İSMET SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada iki adet ürün için çok kriterli çok aşamalı aşamalar arasında fire bulunan tedarik zincir ağında tedarikçi seçimli sipariş büyüklüğü belirleme problemi incelenmiş ve bir uygulama yapılmıştır. İlk olarak karar verici tarafından kriter sırası belirlenmiş ve bu önem sırasına göre en iyi puana sahip tedarikçiler hesaplanmıştır. Belirlenen tedarikçiler ile stokastik durum için statik belirsizlik yaklaşımı dikkate alınarak beklenen talep değerleri kullanılarak tahmini talep miktarları hesaplanıp deterministik durum için en iyi çözüm bulunmuştur. Stokastik talep durumunda ürünler için gerekli olan hammadde miktarının satın alınmasından müşterilere bitmiş ürün teslimine kadar süreç incelenmiştir. Aşamalar arasında gerçekleşen firelerde göz önünde bulundurularak müşterilere eksik ürün teslimi önlenmiştir. Bu çalışmada Arena 4.0 programı kullanılarak 5 tekrar ve statik belirsizlik yaklaşımı ile elde edilen tahmini talep için sonuçlar bulunmuştur. Tedarikçilerden alınan hammadde miktarları, müşterilerin tahmini talep miktarları ve gerçekleşen maliyetler ve sapma yüzdeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of lot sizing with supplier selection problem in multi-echelon multi-product defective supply chain network is investigated and an application is studied. Firstly, decision maker decides sequences of criteria and suppliers with the best ratings are calculated. The static uncertainty model is considered for stochastic model to determine estimated demand. The processes from determining the amount of raw materials to delivering final products are examined. Defects take place between stages missing product delivery to customers prevented from considering. In this study, using Arena 4.0 software program is used to find 5 replication and results of the estimated demand is calculated. Quantities of raw materials from suppliers, the amount of expected demand and the actual cost and the amount of deviation were calculated.