Yıkama işleminin farklı tipte denim kumaşların fiziksel ve termofizyolojik konfor özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of washing process on physical and thermo physiological comfort properties of different types denim fabric
- Tez No: 335396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GAZİ ÖRTLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde farklı yaş grupları ve sosyal çevrelerden insanların kullandığı tekstil ve konfeksiyon mamulleri olan denim kumaşlar, sınırlı bir desen raporuna sahip olmalarına rağmen her geçen gün farklı görsel efektler ve özelliklerle karşımıza çıkmaktadırlar. Bu çeşitlilik büyük oranda, denim kumaşlara uygulanan kuru ve yaş işlemlerle sağlanmaktadır. Kuru işlemler, genelde denim kumaşa konfeksiyon ürünü halinde uygulanan ve görsel efektin ön planda olduğu işlemler olarak düşünülebilir. Yaş işlemler ise hem tutum hem görsel efekt anlamında çeşitliliğin sağlanabildiği işlemlerdir. İşletmelerde denim kumaşların kalite değerlendirmeleri; hataların ve yırtılma, aşınma, torbalanma, çekme, kopma dayanımı gibi fiziksel özelliklerin tespiti şeklinde yapılmaktadır. Literatürde ise denim kumaş özellikleri ile ilgili yapılan değerlendirmelerin kumaşların fiziksel özellikleri üzerine yoğunlaştığı gözlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, farklı atkı-çözgü tipleri ile denim kumaşlar üretilmiş ve üretilen kumaşlara rinse yıkama, taş yıkama ve ağartma yıkamaları yapılmıştır. Uygulanan yıkama işlemlerinin denim kumaşın fiziksel ve termofizyolojik konfor özellikleri üzerindeki etkisini incelenmek amacıyla, kumaşların kalınlık, gramaj, hava geçirgenliği, su buharı direnci, ısıl direnç, renk değişimi ve aşınma özellikleri tespit edilerek analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda denim kumaş tasarım ve üretiminde halihazırda kullanılmayan bir tasarım bilgisi/bileşeni oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays although the denim fabrics that are used by people who are from different age groups and social environment, have limited design report it appears to us with different visual effect and features day by day. This variety is generally supplied by wet or dry operations which are applied to denim fabrics. Dry operation is a visual effect process which is generally applied to denim fabrics at the garment form. Wet operation is process that can be supplied by diversity in terms of both visual effect and tactile. In fabric mill, quality assessments of denim fabrics are made in the form of determination of physical properties such as defects and tear, abrasion, bagginess, drawing, tensile strength. It was also observed that assessments made on the properties of denim fabric mainly focused on the physical properties of fabrics in the literature. In this study, firstly denim fabric samples were produced with different warp-weft types and then the rinse, the stone and bleaching washing processes were applied to these fabrics. In order to investigate the influence of washing process which applied to the fabric some physical and thermophylogical comfort properties such as thickness, weight, air permeability, water vapor resistance, thermal resistance, color change and abrasion properties, were tested and analyzed. The study has tried to develop a new design knowledge/component which is not used currently in design and production line of denim fabrics.