ELECTRE I ve TOPSIS yöntemlerini kullanarak bir otomotiv firması için bayi seçimi
Dealer selection for an automotive company using ELECTRE I AND TOPSIS methodologies
  1. Tez No: 335434
  2. Yazar: ELİF KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Otomotiv sektöründe müşteri memnuniyeti için Satış & Satış Sonrası kanalı hayati bir önem taşımaktadır. Her ne kadar yeni teknolojiler, rekabetçi fiyat ve çekici araç dizaynı yeni müşteri potansiyelini ve tabii ki müşteri memnuniyetini artırıyor olsa da, bu anahtar noktalar uzun süreli müşteri memnuniyeti ve sadakati yaratmada tek başlarına yeterli değildir. Müşteri memnuniyeti temelde son servis deneyimine dayanır. En yakın deneyim, beklentileri ne ölçüde aşarsa, o ölçüde daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlanacaktır. Bayiler uzun dönemli müşteri memnuniyeti ve sonrasında sadakatine açılan kapılardır. Bu nedenle otomotiv firmaları bayi rolü için uygun adayları seçmek zorundadır. En yüksek üretim ve satış rakamına sahip otomotiv firmaları da dahil olmak üzere çoğu firma bayi seçimi konusuna gereken önemi vermemektedir. Bayi seçimi genel olarak adayın finansal gücü ile alakalıdır. Lokasyon ve servis alanı yeterliliği gibi bazı başka kriterler de vardır fakat değerlendirme süreci genellikle herhangi bir bilimsel yöntem içermez. Çok ölçütlü karar verme analizi, çeşitli görüşlerin tek bir değerlendirme sürecinde birleştirilmesi konusunda anlamlı bir yoldur. Bu çalışma, AHP, ELECTRE I ve TOPSIS yöntemlerini kullanarak Türkiye?deki bir otomotiv firması için 6 bayi adayı içinden seçim yapılmasını amaçlamaktadır. Araştırma, Satış & Satış Sonrası Bölge Müdürlerinin görüşleri ve bayiler ile ilgili sayısal verilere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sales & Aftersales network has vital importance as of customer satisfaction for automotive companies. However new technologies, competitive price and charming vehicle design increase new customer potential and customer satisfaction; these key points are not enough alone to sustain long term customer satisfaction and loyalty. Customer satisfaction is mainly based on the nearest experience of the service. As far as the nearest experience exceeds previous expectations, it seems to have higher customer satisfaction. Dealers are the gates opening long term customer satisfaction and afterwards loyalty. Therefore, automotive companies have to select accurate contacts for dealer role. Automotive companies including the ones having the largest production capacity and sales numbers do not pay satisfactory importance to dealer selection. Dealer selection is widely related to the financial power of the candidates. There are some other criteria like location, service area capability but the evaluation processes are not usually involved any scientific selection methodologies. The application of multicriteria analysis is a meaningful way of integrating various aspects into a uniform evaluation process. This paper proposes to use AHP, ELECTRE I and TOPSIS multicriteria analysis methodologies to choose one dealer among 6 dealership applicants for an automotive company in Turkey. The research relies on data produced according to the both qualitative opinions gained within the framework of the Sales & Aftersales Region Managers and quantitative information about applicants.