Varlık yönetim sisteminin hizmet sektöründe uygulanması
Asset management system implementation at service sector
- Tez No: 335443
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde rekabet koşullarının giderek zorlaşması ve denetim mekanizmalarının artması varlık yönetimi konusunda işletmeleri sistemleşme itmektedir. İşletmeler varlık yönetim süreçlerini iyileştirmekte, bir yazılımla yönetmekte ve kullandıkları yazılımlardan aldıkları rapor ve analizlerle işletmelerindeki verimliliği artırmaktadır. Hayatlarını devam ettirebilmeleri için işletmelerin varlık yönetim sistemlerini kurması artık bir keyfiyet değil zorunluluk haline gelmiştir. Varlık yönetim sistemlerinin kurulmasıyla işletmeler bilgi akışını sağlıklı ve güvenilir bir şekilde sağlamaktadır. Ayrıca; bakım ve varlık maliyetlerinin azaltılması, varlıkların ömürlerinin uzatılması, bakım ve duruş sürelerinin azaltılması ve personel performansının arttırılması varlık yönetim sisteminin temel faydalarından birkaçıdır. Varlık Yönetim Sistemi?nin uygulanması sonucunda sağlanan bu faydalar ile işletmenin verimliliği artacak ve rekabet ortamında daha avantajlı hale gelecektir. Yapılan bu çalışmada, hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir kamu işletmesinde Varlık Yönetim Sistemi analizi, sistemin uygulanarak varlık yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi konuları ele alınmıştır. Bu çalışma ile işletmedeki varlık yönetim süreçleri standartlaştırılıp iyileştirilmiş ve uygulanan Varlık Yönetim Sistemi ile işletmede maliyeti arttıran ve problem teşkil eden unsurların ortadan kaldırılması için veri alt yapısının oluşturulması ve yönetilmesi sağlanmıştır. Ayrıca, Varlık Yönetim Sistemi ile işletmenin daha verimli hale nasıl getirileceği konusunda da öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the companies must use Asset Management Systems because of conditions of competition are becoming more difficulty increasingly and control mechanisms are increasing. The companies improve their asset management processes, manage these processes with a asset management software and increase their productivity by using reports and analysis from their asset management softwares. Asset management system implementations have become a necessity, not a circumstance for the companies because of keeping their bussinesses. The companies provides healthy and reliable information flow by implementing asset management systems. Also, decreasing of maintenance and asset costs, extending the life of assets, decreasing of maintenance and downtime durations and increasing of personal performance are some of the benefits of asset management system. After implementation of asset management system, productivity of the company will increase and the company will be advantageous at the hard competition cases. In this study, asset management system analysis and asset management processes improvement by implementing asset management system software at a puplic company in the service sector are discussed. Asset management processes have been improved with standardizing and data infrastructure has been provided for eliminating elements which increase costs and create problems with this study. Also, recommendations were made about increasing of productivity of the company by using Asset Management System datas.