Sağlık hizmetlerinde internet tabanlı tanıtım ve erişim uygulaması örneği: Akdeniz Üniversitesi hastanesi portalı
İnternet based applications in healt organizations: Akdeniz University hospital
- Tez No: 144168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN DENİZ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
vııı ÖZET Günümüz organizasyonları kendilerini teknolojik değişim ve gelişimden ayrı tutamaz yapıda örgütlenmek ve hizmet vermek zorunluluğunda kalmışlardır. Bu değişimin çok hızlı olması ve hizmetlerin dinamik bir yapıda çok geniş bir kullanıcı grubu tarafından neredeyse eşzamanlı talep edilir hale gelmesi bu hizmetlerin çok organize bir biçimde bilgisayar ortamında işlem görerek verilmesini de beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda hizmet sektörünün en dinamik kuruluşlarından biri olan hastane işletmeciliği de bu değişim ve gelişime ayak uydurmalıdır. Bu değişim kapsamında dikkate alınması gereken portal uygulaması çalışması üç bölümlük bir yapıda sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde veri kaynaklarının yönetimi incelenerek, verilerin geleneksel ve modern dosya ortamlarında yönetilmesi anlatılmış, aralarındaki farklar, avantajlar ve dezavantajlardan bahsedilmiştir. Daha sonra veritabanı kavramı ve terminolojisi anlatılmış, varlık-ilişki diyagramları ve normalizasyon teorisine değinilmiştir. Son olarak ise veritabanı tasarımları, yönetimi ve modelleri incelenmiştir. İkinci bölümde internet, ağlar ve portallar incelenmiştir. İnternetin tanımı, tarihçesi ve olanakları ile faydalan bahsedilmiş, ağ yapılan ve intranetler ele alınmıştır. Daha sonra portal konusuna geçilmiş, portalların çeşitleri, geliştirme süreci gibi konular literatürdeki güncel örneklerle anlatılmıştır. Portalların yararlan belirtildikten sonra sağlık kuruluşlarının neden portala ihtiyacı olduğu konusu irdelenmiştir. Son bölüm ise Akdeniz Üniversitesi hastanesinde Web tabanlı yapıdan Portal yapısına geçiş uygulamasını kapsamaktadır. Burada Akdeniz Üniversitesi Hastanesi için bir portal uygulaması tasarlanmış ve daha sonra faaliyete geçirilmiştir. Bu bölümde hastanenin tanıtımı, idari yapısı ve teknik altyapısından bahsedildikten sonra portaldaki özellikler ve kullanımını gösteren ekran tanımlan ile sistemin nasıl çalıştığı hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Today's organizations have been forced themselves to organize and serve without taking into account the technological change and development. Rapid changing and simultaneous demand in dynamic structure for these services from a major user group bring the necessity of giving these services with the mass usage of the computers in a well organized manner. In this context, hospital management -one of the most dynamic organizations of service industry- should go in harmony with this development. The study of portal application which should be evaluated in this transformation era has been introduced in three parts. Data resource management has been examined in the first part of the study. The data management in contemporary and traditional file environment has been explained while indicating the differences between them with the advantages and disadvantages. After that the concept and the terminology of databases have been discussed connecting with entity- relationship diagrams and normalization theory. And at the end of the first part, the database designs, management of databases and the database models have been investigated. In the second part; the internet, the networks and the portals have been examined. The definitions of internet, its developments up to now, the advantages of the internet, network topology and the intranets have been mentioned. Right after, the portal issue, different types of portals, development period of portals have been explained. After underlying the advantages of portals, the answer of“Why do the health organizations need portals?”question has been studied. The last part of the study contains application phase. In this part, a portal application for Akdeniz University Hospital has been planned and then it has been activated. After the introduction of the hospital, its administrative structure and the technical substructure, the technical features of the runtime sessions have been demonstrated with the screen dump menus.