Bazı pestisitlerin soya (Glycine max (L.) Merrill cv. May 5312) üzerindeki genotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of genotoxic effects of some pecticıdes on soybean (Glycine max (L.) Merrill cv. May 5312)
- Tez No: 335452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekosistemlerde, kirleticilerin verdiği zararı ortaya koymak amacıyla canlılar üzerinde pek çok araştırma yapılmaktadır. Bitkilerin bazı pestisitleri dokularında biriktirmektedir ve bu pestisitler çeşitli bitki türlerinde genotoksik etki meydana getirmektedir. Çalışmada soya tarlalarında hastalık, zararlı ve yabancı otlarla mücadele amacıyla kullanılan Pomarsol Forte WP 80 (fungisit), Arrivo 25 EC (insektisit) ve The End EC (herbisit) kullanıldı. Uygulanan pestisitlerin soyada kök uzunluğunu yarıya indiren değer olan EC50 değerleri; Pomarsol Forte 80 WP için 0,08 M, Arrivo 25 EC için 9,6 M ve The End EC için 0,4 M olarak tespit edildi.Tohum çimlenme yüzdesi 0,8 M The End EC muamelesi ile kontrol grubuna göre %90?dan % 70?e, %5,90 olan mitotik indeks 0,16 M Pomarsol Forte 80 WPmuamelesi ile %2,21?e düştü. RAPD analizleri için kullanılan 10 bazlık 18 primerden 308 adet bant elde edildi. Bu bantlardan (146 ile 1077 baz çifti büyüklüğü arasında değişen) 62?sinin polimorfik olduğu tespit edildi. Elde edilen bantların %20`sinin polimorfik olduğu belirlendi. Genomik kalıp stabilitesi değeri 9,6 M Arrivo 25 EC uygulamasıyla %76,9?a düştü. 0,8 M The End EC uygulaması ile toplam klorofil miktarı %64 ve karotenoid miktarı %45 azaldı. SDS-PAGE analizi ile tespit edilen toplam protein profili bakımından uygulama grupları arasında farklılıklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In ecosystems, many studies were made to attempt the damage caused by the pesticides. Plants can accumulate pesticides, and also pesticides can cause genotoxic effects on plants. Pomarsol Forte WP 80 (fungicide), Arrivo 25 EC (insecticide) and The end EC (herbicide) which are used to struggle with disease, pest and weed in soybean fields were used. The EC50 values of the pesticides which were reduced the root length by half were detected as 0,08 M for Pomarsol Forte 80 WP, 9,6 M for Arrivo 25 EC and 0,4 M The End EC. Percentage of seed germination reduced from 90% to 70% with 0,8 M The End EC treatment, mitotic index reduced from 5,90% to 2,21% with 0,16 M Pomarsol Forte 80 WP treatment compared to control group. Total of 62 polymorphic bands were detected rangingbetween 146 and 1077 bp from total of 308 bands obtained from 18 decamer primers used for RAPD and the percentage of polymorphism was detected as 20%. Genomic template stability reduced to 76,9% with 9,6 M Arrivo 25 EC treatment. Total chlorophyll and carotenoid content decreased 64% and 45% respectively. SDS-PAGE analysis for total protein profile showed that there were differences between the treatment groups.