Gigabit passive optical networks (GPON) and the network analysis in the fiber to the home (FTTH) project applications in Ankara
Gigabit pasif optik ağlar (GPON) ve Ankara'daki eve kadar fiber proje uygulamalarının network analizi
- Tez No: 335461
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ZAİM ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez kapsamında, son yıllarda Telekom operatörlerinin artan kullanıcı beklentileri karşısında sürekli yükselen bir oranda kullanmaya başladığı eve kadar fiber mimarisi ve bu mimariler arasında popülaritesini hızla arttıran Gigabit Pasif Optik Ağların (GPON) Ankara'daki uygulamaları incelenmiştir. GPON mimarisinin geleneksel bakır ağlara olan avantaj ve dezavantajları hem geleneksel bakır hat hem de GPON tesisi yapılmış bir sitede, her iki mimarinin de veri oranı ölçümleri yapılmış ve veri oranı ve maliyet kıyaslamaları ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the FTTH architectures, which are used by the telecom operators steadily in recent years to provide the increasing subscribers? expectations, and the application of Gigabit Passive Optical Networks (GPON), which has increasing popularity amongst the FTTH architectures in Ankara are examined. The advantages and disadvantages of GPON architecture over traditional copper networks are presented with bit rate and cost comparison of a target site which has both GPON and copper networks. Cost comparisons between the networks are also made.