Van'daki FTTX ve GPON altyapı uygulamalarının erişim şebekeleri analizi
Access network analysis of FTTX and GPON infrastructure applications in Van
  1. Tez No: 886512
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ ALMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde iletişim altyapıları ve dijital teknolojiler, modern yaşamın vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. Özellikle küresel çapta yaşanan Covid-19 salgını gibi dünya genelinde hüküm süren olağanüstü durumlarda hızlı, güvenilir ve güvenli iletişim ağlarının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu süreçte uzaktan erişim ve dijital iletişim kanalları sayesinde toplumsal yaşamın devamı sağlanmış ve insanların hayatlarına dokunabilmesi mümkün olmuştur. Meydana gelen bu durumun iletişim altyapılarının seçiminde ve geliştirilmesinde büyük önem taşıdığının adeta ispatıdır. Bu tez çalışması, iletişim altyapılarının gelişimi ve kullanımının yanı sıra Van'ın çeşitli ilçelerinde yapılan saha çalışmalarıyla FTTX (Fiber To The X) altyapılarının özelliklerini ve Gpon (Gigabit Passive Optical Network) performansını detaylı bir şekilde incelemiştir. FTTC ve FTTH altyapılarının müşterilere sağladığı bit hızları ve kapasiteleri ölçülmüş, yatırım maliyetleri de ayrıca Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin 2024 Global İhale Yatırım Maliyetleri kalemlerinden alınarak detaylıca analiz edilmiştir. Van ilinde farklı mahalle ve ilçelerde 18 adet hat üzerinde çeşitli ölçüm testleri yapılarak sonuçları değerlendirilmiştir. Bu araştırma ile Van ilindeki hem yatırımcı operatör şirketlerin hem de kullanıcıların ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt verebilmelerini sağlayarak, altyapı yatırımlarında bilinçli kararlar alınmasını, iletişim ve haberleşme sektörünün gelecekteki sürdürülebilirliğini ve verimliliğini arttıracak yatırım ve dönüşüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, communication infrastructures and digital technologies have become indispensable elements of modern life. Especially in extraordinary situations such as the global Covid-19 pandemic, the importance of fast, reliable, and secure communication networks has once again emerged. In this process, thanks to remote access and digital communication channels, the continuation of social life has been ensured and it has been possible to touch people's lives. This is proof that this situation is of great importance in the selection and development of communication infrastructures. In addition to the development and use of communication infrastructures, this thesis examines the characteristics of FTTX (Fiber To The X) infrastructures and Gpon (Gigabit Passive Optical Network) performance in detail through field studies in various districts of Van. The bit rates and capacities provided to customers by FTTC and FTTH infrastructures were measured, and the investment costs were also analyzed in detail by taking the 2024 Global Tender Investment Costs of Türk Telekomünikasyon A.Ş. Various measurement tests were performed on 18 lines in different neighborhoods and districts in Van province and the results were evaluated. With this research, investment and transformation recommendations have been made that will enable both investor operator companies and users in Van province to respond more effectively to their needs, make informed decisions in infrastructure investments, and increase the future sustainability and efficiency of the communication and communication sector.