Pamukta farklı zamanlarda kesilerek uzaklaştırılan tepe sürgünü uygulamasının verim ve lif kalitesi üzerine etkisi
Effects of topping at different times on yield and fibre quality in cotton
- Tez No: 335516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BAŞBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır koşullarında pamukta farklı zamanlarda kesilerek uzaklaştırılan tepe sürgünü uygulamasının verimve lif kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla 2012 yılında Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Deneme Alanlarında yürütülmüştür. Çalışmada Primera, Deltapine 499, Stonville 453 ve Berke pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Deneme Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Uygulama zamanları (Kontrol, ekimden 100, 115, 130 ve 145 gün sonra uç alma) ana parselleri, pamuk çeşitleri ise (Berke, STV 453, DP 499, Primera) alt parselleri oluşturmuştur. Çalışmada ekimden 100 ve 115 gün sonra yapılan uç almanın, kütlü pamuk verimi, koza kütlü ağırlığı, çırçır randımanı, ilk el kütlü oranı ve lif uzunluğunu artırdığı; bitki boyu ve açmayan koza sayısını azalttığı; 100 tohum ağırlığı ve lif inceliği, kısa lif oranı, lif kopma dayanıklılığı, iplik yapılabilirlik indeksi, lif üniformitesi ve lif kopma uzaması özelliklerine istatistiki anlamda etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Research Fields of Faculty of Agriculture, Dicle University in 2012 in order to determine the effects of topping at different stages of growth on yield and fibre quality in cottons grown in Diyarbakır conditions. In the study, cotton varieties of Primera, Deltapine 499, Stonville 453 and Berke (Gossypium hirsutum L.) were used as material. Trial was established using the pattern of Divided Parcels in Randomly Selected Blocks with 3 replications. Application times (control, 100, 115, 130 and 145 days after sowing) constituted the main parcels; cotton varieties (Berke, STV 453, DP 499, Primera) the sub-parcels. It was determined in the study that topping done 100 and 115 days after sowing date increased the seed cotton yield, seed cotton weight per boll, gin output, and fibre length; decreased the plant height and number of non-open bolls; had statistically no significant effect on characteristics such as 100 seed weight and fibre fineness, short fibre index, fibre elongation, spinning consistancy index, fibre uniformity.