Pamuk yetiştiriciliğinde topraktan ve yapraktan azotlu gübre uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
Effect of soil and foliar nitrogen aplications on yield and quality in cotton production
- Tez No: 607282
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, toprağa farklı dozlarda N uygulamasına ilave olarak farklı zamanlarda yapraktan N uygulamasının pamukta verim ve kalite özelliklerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu çerçevede, Aydın ili koşullarında gerçekleştirilen denemede; ana parselleri topraktan azot dozları (0, 7.5 ve 15 kg N/da), alt parselleri ise yapraktan azotlu gübre uygulama dönemleri (kontrol, taraklanma, çiçeklenme öncesi ve koza oluşumu öncesi) oluşturmuştur. Topraktan N uygulamasının; bitki boyu, kütlü verimi, koza kütlü ağırlığı, çırçır randımanı, üniformite, yaprak fosfor ve potasyum içeriği üzerine pozitif yönde; iplik olasılık indeksi ve lif inceliği üzerine ise negatif yönde etkide bulunduğu saptanmıştır. Yaprağa farklı dönemlerde yapılan azot uygulamalarının, bitki boyu, yaprak azot içeriği, çırçır randımanı ve lif inceliği üzerine önemli düzeyde etki ettiği bulunmuştur. Bu araştırma sonucuna göre, topraktan N uygulamalarının yaprak N uygulamalarına göre etkisinin daha fazla olduğu, yaprağa farklı dönemlerde uygulanan N uygulamalarının, dönemler arasında çok fark oluşturmadığı kanısına varılmıştır. Ayrıca, farklı dönemlerde yapraktan %5'lik (w/v) üre uygulamaları bitkide herhangi bir fitotoksiteye neden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine effect of different soil nitrogen application doses together with foliar urea application time on cotton yield and quality parameters. Within this scope, in the trial carried out in Aydın province, main plots were constituted from different nitrogen doses (0, 7.5 an 15 kg N/da, half in sowing time and the rest in vegetation period) as sub-plots were foliar urea application times (control, squaring, before flowering and before ball formation at 15 days intervals). Nitrogen application to soil had a positive effect on plant height, ball weight, seed cotton yield, ginning turnout, uniformity leaf phosphorus and potassium content and had a negatif effect on spining consistency index and fiber micronaire was determined. Foliar nitrogen applications at different periods were found statistically important in plant height, leaf nitrogen content, ginning turnout and fiber micronaire. According to the results, it was concluded that soil nitrogen applications had more effect than foliar nitrogen applications and that foliar nitrogen applications in different periods did not make significant difference at different periods.Additionally, %5 (w/v) foliar urea applications to leaves were not resulted in phytotoxicity symptoms.