Farklı zamanlarda ekilen pamukta değişik defoliyant uygulama zamanlarının verim ve kaliteye etkis
Effects of defoliation timings on yield and fiber quality of cotton planted at different dates
  1. Tez No: 178489
  2. Yazar: ERDAL ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Diyarbakır koşullarında farklı zamanlarda ekilen pamukta, makinalı hasada yardımcı yaprak döktürme uygulaması yöntemlerinden birisi olan çatlamış koza üstündeki boğum sayısı yöntemini kullanarak yapılan defoliyant uygulama zamanlarının pamuğun verimi ve lif kalitesine olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.Ekim zamanı etkileri kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, lif verimi, lif inceliği ve lif sarılığı üzerinde önemli bulunmuştur. Erken ekimlerde geciken ekimlere oranla kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, lif verimi, lif inceliği ve lif sarılığı değerleri daha yüksek olmuştur. Defoliyant uygulama zamanları ise kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, lif verimi, lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı, lif inceliği, lif parlaklığı ve lif sarılığı özelliklerinde önemli farklılıklar oluşturmuştur. Çatlamış koza üstündeki boğum sayısının 4 olduğu dönemde yapılan defoliyant uygulamalarında kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, lif verimi ve lif parlaklığı en yüksek olurken; çatlamış koza üstündeki boğum sayısının 6 olduğu dönemde yapılan defoliyant uygulamalarında lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı ve lif inceliği en yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of defoliation, harvest-aid treatments, timings by using application method of nodes above cracked boll on yield and fiber quality of cotton planted at different dates in Diyarbakır conditions.Planting timing main effects was found to be significant for seed cotton yield, gin turnout, lint yield, fiber fineness and yellowness. Early plantings compared to later plantings produced higher seed cotton yield, gin turnout, lint yield, fiber fineness and yellowness values. Defoliation timing affected seed cotton yield, gin turnout, lint yield, fiber length, fiber strength, fiber fineness, reflectance and yellowness. Highest yields, lint percentage and reflectance values were obtained when cotton was defoliated at 4 NACB.. Fiber length, fiber strength and fiber fineness values were higher for cotton defoliated at 6 NACB.