Bazı yöresel üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of ampelographic characters of some regional grapevine cultivars
  1. Tez No: 335540
  2. Yazar: YAHYA BİNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu araştırma parsellerinde bulunan Besni, Beylerce, Dimlit, Ekşikara, Göğ Üzüm, Horoz Karası, Kara Saki, Kara Yaprak, Kurutmalık Siyah, Mor Üzüm, Muscat Lierval, Muskat, Sivri Kara, Siyah Dimrit ve Sultan Dirmiti üzüm çeşitleri kullanılmıştır. Güncellenmiş uluslararası standartlar kullanılarak (OIV), bu çeşitlerin tanımlanmasında ampelografik ve ampelometrik özellikler belirlenmiştir. Çeşitler sürgün ucu antosiyanin varlığı bakımından farklılıklar göstermiştir. Yaprak iriliğinin bir çeşitte geniş ve bir çeşitte küçük, diğer çeşitlerin tamamında orta büyüklükte olduğu tespit edilmiştir. Yaprak şekilleri ise genelde kalp şekilli bulunmuş, böbrek ve kama şekiller bunu takip etmiştir. Yapılan incelemede sürgün, yaprağın üst yüzü, yaprak sapı gibi organlardaki dik tüylerin incelenen çeşitlerde pek fazla önem taşımadığı görülmüştür. İncelenen çeşitlerin çiçek yapılarının çoğunlukla ?erselik? olduğu ancak ?morfolojik erdişi fizyolojik dişi? çiçek yapısına sahip çeşitlerin de olduğu tespit edilmiştir. Ampelometrik özelliklerden N1 ve N2 damarları arasındaki açı yönünden, Karasaki, Kara yaprak, Muscat Lievral, Sivri Kara, Siyah Dimrit ve Sultan Dimriti küçük, Beylerce ve Kurutmalık Siyah geniş, diğerleri ise orta grupta yer almışlardır. Bu çeşitler içerisinden gerek yetiştiricilik gerekse ıslah açısından gelecekte materyal olarak kullanılabilme potansiyeli önemli olanlar bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine ampelographic characters of grape cultivars including Besni, Beylerce, Dimlit, Ekşikara, Göğ Üzüm, Horoz Karası, Kara Saki, Kara Yaprak, Kurutmalık Siyah, Mor Üzüm, Muscat Lierval, Muskat, Sivri Kara, Siyah Dimrit and Sultan Dirmiti grown in Manisa Viticulture Research Station. Updated internationally recognized standards (OIV) for determination of the ampelographic and ampelometric characteristics of grape varieties were used. It was found that the cultivars showed the differences for antosiyanin existence of shoot tip. In addition that, cultivars generally had medium leaf size, and a cultivar had wide and the other had small leaf size. Leaf shape of cultivars showed that generally heart shape and it was followed wedge and kidney shape. It was seen that erect hairs on shoot, erect hairs of upper side of leaves, erect hairs on petiol were not important. The cultivars used in this study usually had hermafrodite flower type and a few of them had morphologically hermaphrodite and functionally female type. One of the ampelometric characters, angle between the N1 and N2 veins is small in Karasaki, Kara Yaprak, Muscat Lierval, Sivri Kara, Siyah Dimrit and Sultan Dimriti cvs., Yet, it is wide in Beylerce and Kurutmalık Siyah cvs., and medium in the other cvs. The examined cultivars can have potential characteristics in breeding and in grape growing in future.