Eğirdir bölgesinde bazı üzüm çeşitlerinin ampelografik-moleküler tanımlamaları, verim ve kalite özellikleri ile fenolik içeriklerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Researches on some grape varieties of eğirdir region for ampelographic-moleculer identification and determination of phenolic compositions yield and quality traits
  1. Tez No: 374709
  2. Yazar: SEÇKİN GARĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tezde GöllerBölgesinde (Eğirdir/Isparta) koşullarında 24 üzüm çeşidinin (Alphonse Lavallée, Italia, Yalova İncisi, Trakya İlkeren, Hamburg Misketi, Barış, Burdur Dimriti, Flame Seedless, Red Globe, Ata Sarısı, Siyah Gemre, Razakı, Sultani Çekirdeksiz, Cardinal, Ak Gemre, Antep Büzgülü, Şam Büzgülü, Kuş Yüreği, Ak Dimrit, Marzımat, Senirkent Dimriti, Devegözü, Tilki Kuyruğu ve Alyanak) bölgeye olan uyum kabiliyetleri, verim ve kalite özellikleri, fenolojileri ve teknolojik özellikleri değerlendirilmiştir Verim, kalite ve teknolojik özellikler yönüyle öne çıkan çeşitler belirlenmiştir. Ayrıca 24 çeşit içinde yer alan 13 yöresel üzüm çeşidinin (Burdur Dimriti, Siyah Gemre, Razakı, Ak Gemre, Antep Büzgülü, Şam Büzgülü, Kuş Yüreği, Ak Dimrit, Marzımat, Senirkent Dimriti, Devegözü, Tilki Kuyruğu ve Alyanak) ampelografileri, moleküler tanımlamaları ve fenolik kompozisyonları incelenmiştir. Çalışmalar 2009-2012 yılları arasındaki 4 yıllık dönemde yapılmıştır. Uluslararası asma tanımlama listelerinden seçilen 57 özellik kullanılarak, her özelliğe ilişkin ampelografik tanımlamalar gerçekleştirilmiştir. Moleküler çalışma kapsamında ise en uygun 19 primer seçilerek, genotipler arası benzerlik analizleri DNA düzeyinde belirlenmiştir. Fenolik bileşikler HPLC (High Performance Liquid Chromatography= Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) ile belirlenmişlerdir.Araştırma sonucunda, incelenen tüm fenolik kapsam değerlerinin çeşitlere göre değiştiği tespit edilmiştir. Fenolik bileşiklerden gallik asit,epigallokateşin, kateşin, epigallokateşin-3-gallat, kafeik asit, rutinhidrat,p-kumarik asit, ferulik asit, mirisetin, resveratrol ve kamferolün varlığı belirlenmiştir. Fenolik asitlerden epigallokateşin-3-gallat, resveratrol, kamferol ve kuersetin bazı çeşitlerde anlamlı seviyelerde bulunan fenolik bileşikler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 24 grape varieties (Alphonse Lavallée, Italia, Yalova İncisi, Trakya İlkeren, Hamburg Misketi, Barış, Burdur Dimriti, Flame Seedless, Red Globe, Ata Sarısı, Siyah Gemre, Razakı, Sultani Çekirdeksiz, Cardinal, Ak Gemre, Antep Büzgülü, Şam Büzgülü, Kuş Yüreği, Ak Dimrit, Marzımat, Senirkent Dimriti, Devegözü, Tilki Kuyruğu ve Alyanak)were evaluated for yield and quality, phenological stages and technological features in Eğirdir/Isparta conditions.Varieties with high yield, quality and technological features were determined. Also 13 local grape varieties among 24 varieties (Burdur Dimriti, Siyah Gemre, Razakı, Ak Gemre, Antep Büzgülü, Şam Büzgülü, Kuş Yüreği, Ak Dimrit, Marzımat, Senirkent Dimriti, Devegözü, Tilki Kuyruğu ve Alyanak) were evaluated for ampelographies, molecular characterization and phenolic compositions. All study was done between 2009-2012years period.57 descriptors selected from international grapedescriptors and the definitions relevant to each character were performed by the way indicated in the lists. In the scope of molecular analysis, 19 ISSR primers were selected. Genetic relationships among thegenotypes were investigated at DNA level on dendrogram. Phenolic compounds and were analyzed by HPLC (High Performance Liquid Chromatography). All criteria examined in this study were changed depending on the cultivars. It was determined that phenolics including gallic asit, epigallokatechin, katechin, epigallokatechin-3-gallate, kafeic asid, rutinhidrate,p-kumaric asid, ferulic asitd, myricetin,resveratrol and kaemferolfound in grape berries. Most abundant and significant phenoliccompounds wereepigalocatechin-3-gallate, resverartrol,kaemferoland quercetin werefound inthe in berries of some varieties.