Siirt ili yöresel üzüm çeşitlerinin moleküler testlerinde pcr öncesi bazı parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of some parameters before pcr in molecular tests of local grape varieties in Siirt province
- Tez No: 571718
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Siirt İli ve ilçelerinde yetişmekte olan yöresel üzüm çeşitleri belirlenmiştir. Bu çeşitlerden yaprak örnekleri alınmıştır. Bu bağlamda, araştırmada yer alan 21 üzüm çeşitinden alınan yaprak örneklerinin DNA Konsantrasyonları ve saflık miktarları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde, yöresel çeşitlerin DNA konsantrasyonu en küçük değerinin 121.5385 (ng/μl) ile Cevzen çeşidinde ve en yüksek değerin ise 1006.9231 (ng/μl) ile Emiri çeşidinde tespit edilmiştir. Bu çalışmada yer alan çeşitlere ait saflık değerleri ise en küçük 0.8759 (A260/A280) ile Emiri çeşidinde ve en yüksek değerin ise 1.1765 (A260/A280) ile Kışmir çeşidinde belirlenmiştir. Sonuç olarak, elde edilen genetik materyallere ait numuneler koruma altına alınmıştır. Bu örnekler, gelecekte yapılacak konu ile ilgili araştırmalara önemli bir kaynak oluşturacaktır. Ayrıca, bu çeşitlerin, moleküler düzeyde analizlerinin yapılması, genetik haritalanması, tanımlanması ve benzerlik ilişkilernin belirlenmesi üzerinde araştırmalar yapılması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, grape varieties grown in Siirt and its districts have been determineted. From this varieties, leaf samples have been taken. In this context, DNA concentrations and purity quantities of leaf samples taken from 21 grape varieties which take part in this research have been defined. After obtained outcomes are analyzed, it has been defined as smallest quantity of DNA concentration of local varieties 121.5385 (ng/ul) in Cevzen variety; highest quantity 1006.9231 (ng/ul) in Emiri variety. Also, purity quantities belonged to varieties which take part in this research, it has been detected as smallest 0.8759 (A260/A80) in Emiri variety; smallest quantity 1.1765 (A260/A280) in Kışmır variety. Last of all, patterns belonged to genetic materials obtained from this research have been put under protection. These samples will be an important source for forward researches which are about this topic. Also; it has been thought to make researches about these samples on analyzed at molecular level, genetic mapped, defined and detected their similarity relationships.