Samsun dağı (Aydın) biryofit florası
The bryophte flora of Samsun mountain (Aydın)
- Tez No: 335544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KIRMACI, YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÖZENOĞLU KİREMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada Samsun Dağı (Aydın) Biryofit Florası çalışılmıştır. Bölgeden toplanan 800 biryofit örneğinin teşhisi sonunda, 21 familya, 69 cins'e ait 177 takson karayosunu ve 20 familya, 24 cins'e ait 42 ciğerotu ve tek familya, tek cinse ait tek boynuz otu taksonu belirlenmiştir. 3 karayosunu ?Gynostomum mosis (Lorentz) Jur. & Milde., Orthotrichum philiberti Venturi, Zygodon bistratus Calabrese & J. Munoz? ve 1 ciğerotu ?Riccia beyrichiana Hampe ex Lehm.? Türkiye florasına yeni kayıt olarak eklenmiştir. Ayrıca Tortella bambergeri (Schimp.) Broth. ve Acaulon fontiquerianum Casas et Sérgio ülkemizden ikinci toplanma lokalitesi olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study The Bryophte Flora of Samsun Mountain (Aydın) was carried out. At the result of identifications of 800 specimen, collected from the area, 177 moss species belonging to 21 families and 69 genera, onlyone hornworth species belonging to one families and one genera and 42 species of liverworts belonging to 20 families and 24 genera have been found. 3 taxa of mosses and 1 taxon of liverwort are new for Turkish bryofit flora which are ?Gynostomum mosis (Lorentz) Jur. & Milde., Orthotrichum philiberti Venturi, Zygodon bistratus Calabrese & J. Munoz? and ?Riccia beyrichiana Hampe ex Lehm.? Also in this study Tortella bambergeri (Schimp.) Broth. and Acaulon fontiquerianum Casas et Sérgio given as second collection locality from our country.