Ommatotriton ophryticus (Berthold, 1846) (Caudata: Salamandrıdae) (kuzey şeritli semenderi) 'un farklı populasyonlarında yaş tayini ve bazı büyüme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of age and some growth parameters in different populations of Ommatotriton ophryticus (Berthold, 1846) (Caudata: Salamandridae) (northern banded newt)
- Tez No: 335545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN ÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ommatotriton ophryticus?un Türkiye?de yaşayan üç populasyonuna ait örneklerin vücut büyüklükleri ölçülmüş ve iskelet kronolojisi yöntemi uygulanarak yaşları tayin edilmiştir. Bireylerin yaşları parmak kemiklerinden alınan enine kesitlerdeki yaş halkalarının (LAG) sayılması yoluyla belirlenmiştir. Vücut büyüklüğü (SVL) erkeklede 58.41-85.78 mm, dişilerde ise 50.33-71.56 mm arasında değişmekte olup populasyonlar arasında benzerlik göstermektedir. Tüm populasyonlarda erkek bireyler dişi bireylerden daha büyüktür. Erkek bireylerin ergenliğe 4-6 yaşlarında, dişi bireylerin ise 5-6 yaşlarında ulaştıkları tespit edilmiştir. Tüm populasyonlarda erkek ve dişi bireylerin ortalama yaşları birbirine benzer olup istatistiksel olarak önemli bir fark tespit edilmemiştir. Maksimum yaş ya da yaşam uzunluğu erkeklerde 9-12 yıl, dişilerde ise 9-10 yıl arasında değişmektedir. Tüm populasyonların hem erkek hem de dişi bireylerinde yaş ile vücut büyüklüğü (SVL) arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, Ommatotriton ophryticus populasyonları arasında yaş ve büyüklük bakımından (6, 7 ve 8. yaş sınıfları) farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu farklılığın yükseklik ve coğrafi konuma bağlı olarak meydana geldiğini söylemek zordur. Bu nedenle yaş ve vücut büyüklüğünün, predasyon, agresif rakipler, besin gibi başka ekolojik faktörlerden etkilenmiş olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Body size of newts from three populations of Ommatotriton ophryticus in Turkey was measured and the age of the newts was estimated using skelotochronological method. Age was determined individually by counting the number of restling lines (LAG) in cross-sections taken from phalanges. Body size (SVL) is similar among populations ranged between 58.41-85.78 mm in males and 50.33-71.56 mm in females. Males are significantly bigger than females in all populations. Age at maturity was determined as 4-6 years in males and 5-6 years in females. The average age of males and females in all populations was similar and did not significantly differ. Maximum age or longevity was ranged from 9 to 12 years in males and 9 to 11 years in females. Positive correlation between body size (SVL) and age was determined for both males and females in all populations. In this study, significant difference was determined among populations of Ommatotriton ophryticus in terms of age and body size (6, 7 and 8 age classes). However, it was difficult to say that these differences resulted from geographic positions or altitudes of localities. For this reason, the age and body size is tought to be effected by other ecological factors such as predation, aggressive competitors, food etc.