İçme suyundaki nitrat konsantrasyonunun insan sağlığı üzerine oluşturduğu risklerin belirlenmesi
Human health risk identification of nitrate concentration in drinking water
  1. Tez No: 335551
  2. Yazar: CEMİLE ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. L.SELİM SANİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de sekiz ilde (Eskişehir, Antalya, Bursa, Edirne, Erzurum, İzmir, Samsun ve Trabzon), Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından içme suyu kaynaklarında rutin olarak yapılan su kalitesi izleme çalışmaları kapsamında 2009 yılına ait nitrat ölçümleri değerlendirilmiş ve bu kaynaklarda nitratın insan sağlığı için oluşturduğu maruziyet ve risk seviyesi Amerika Çevre Ajansı'nın (USEPA) Risk Değerlendirme Modeli'ne göre hesaplanmıştır. Çalışmada ayrıca, söz konusu sekiz ilde Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen kanser insidans hızları kullanılarak, bulunan risk değerlerinin literatürde nitratla ilişkilendirilen kanser türleriyle bir korelasyonunun olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.Genel olarak, çalışmada dikkate alınan sekiz ilde ve belirlenen içme suyu kaynaklarında ortalama değerde Nitrat derişimlerinin sağlık açısından önemli bir risk oluşturmadığı görülmüştür.Tehlike Seviyeleri ile kanser insidans hızları arasında erkek ve kadın bireyler için yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre kolon kanseri, pankreas kanseri, mesane kanseri ve non-hodgkin lenfoma ile nitrat tehlike seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu ancak bu ilişkinin zayıf karakter gösterdiği söylenebilir. Mide ve böbrek kanserleri ile içme suyundaki nitrat konsantrasyonu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health risk potential caused by nitrate concentrations in drinking water resources of selected provinces in Turkey are evaluated for 2009. Nitrate concentrations were statistically evaluated and exposure and risk levels of nitrate for human health were calculated according to USEPA?s Risk Assessment Model for 8 provinces of Turkey including Eskişehir, Antalya, Bursa, Edirne, Erzurum, İzmir, Samsun and Trabzon which has routine water quality tests performed on drinking water sources by General Directorate of State Hydraulic Works. In this thesis the incidence rates of cancer in these provinces were correlated with nitrate in drinking water, using Ministry of Health data.For these eight cities, drinking water supplies considered in the study, it was seen that nitrate concentration does not pose a considerable health risk, in general.According to the results of correlation analysis between hazard levels and cancer incidence rates for men and women, there was a statistically significant association between nitrate hazard quotients and colon cancer, pancreatic cancer, bladder cancer, and non-Hodgkin?s lymphoma however this relationship was weak. Moreover, there was no significant association between nitrate in drinking water and stomach cancer and kidney cancers.