Ventriküler geç potansiyellerin (VGP) işlenmesi ve tanıyımında deneme tabanlı kip ayrıştırma ve dalgacık dönüşümü yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of empirical mode decomposition and wavelet transform on analysis and recognition of ventricular late potentials (VLP)
  1. Tez No: 335552
  2. Yazar: İLKER GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kalbin iletim hattında meydana gelen bozulmalar sinyal hattının uzamasına ya da sinyalin gecikmesine ve EKG üzerinde ufak değişikliklere sebep olmaktadır. Bu değişiklikler EKG?nin S-T bölgesinde düşük genlikli, yüksek frekanslı sinyaller olarak ortaya çıkmakta ve Ventriküler Geç Potansiyeller (VGP) olarak adlandırılmaktadır. VGP?nin doğası ve oluşma sebepleri tam olarak anlaşılmamakla birlikte Ventriküler Taşikardi (VT) tanısında önemli bir parametre olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı klasik yöntemdeki eksikliklerin giderilerek ileri seviye sinyal işleme teknikleri ile analiz hassasiyetini artırmaktır. Geliştirilen analiz hassasiyeti ile Ventriküler Geç Potansiyel tanımı bütün QRS bölgesini kapsayacak şekilde genişletmek, bu kavrama daha geniş bir bakış açısı kazandırmaktır. Çalışma kapsamında klasik yöntemdeki eksiklikler iyileştirilmiştir. Dalgacık Dönüşümü (DD) ve Deneme Tabanlı Kip Ayrışımı (DTKA) kullanılarak EKG sinyalleri analiz edilmiştir. Klasik parametreler yerine tüm QRS bölgesini kapsayacak yeni parametreler çıkartılmış ve Yapay Sinir Ağları kullanılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Tasarlanan yöntem 90%?ın üzerinde başarı göstermiş, Dalgacık Dönüşümünün ve DTKA?nın VGP tanıyımına elverişli sinyal işleme teknikleri olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The disruptions in the transmission line of the heart cause the prolongation or detention of the signal path which results in slight changes in ECG. These changes occur in S-T region as low amplitude, high frequency signals which are named as Ventricular Late Potentials (VLP). The nature and exact reasons of VLP is not well understood. However they are used as an important indicator for diagnosis of Ventricular Tachycardia.The aim of this work is to eliminate the drawbacks of classical method and increase the analysis sensitivity with advanced signal processing techniques. By using improved analysis sensitivity Ventricular Late Potentials are redefined in order to cover entire QRS complex and to give a broader perspective to this concept.Under the scope of this study the drawbacks of classical method is minimized. Wavelet Transform (WT) and Empirical Mode Decomposition (EMD) have been chosen as major tools to analyze these signals. Instead of classical parameters, new features are extracted and the results are evaluated by using Artificial Neural Networks. The proposed method represented accuracy over 90% and indicated that Wavelet Transform and EMD are useful alternatives for recognition of VLP.