Multi-pick round robin arbiter
Çoklu-seçim dönmeli iş düzenleyici
  1. Tez No: 335573
  2. Yazar: FATİH TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FATİH UĞURDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, iki tane çoklu(m)-seçim dönmeli iş düzenleyici (RRA) mimarisi öneriyoruz. m-seçim RRA, içinde tuttuğu işaretçi tarafından belirlenen öncelik sırasına göre n tane giriş arasından ilk m tane isteği seçer (istemciler arasında adaleti sağlayan güncelleme politikası ile). Önerdiğimiz mimariler TC-PPA ve 3DPmS-RRA'dır. Bu tezin öncesinde, bu iki mimari literatürde sadece 2-seçim ve 1-seçim (sırasıyla) iş düzenleyiciler olarak vardı. Bizim literatüre en önemli katkımız bu mimarilerin m-seçime genellenmesidir. Bu genellemede ?Sınırlanmış Toplayıcı? olarak adlandırdığımızmantık yapı elemanı anahtar bir rol oynamakta ve 1-seçim ile 2-seçim mimarileri kendisinin bir özel durumuna dönüştürmektedir. 6 farklı 3DPmS-RRA ve 8 farklı m-seçim TC-PPA versiyonu geliştirdik. Çoklu-seçim iş düzenleyiciyi gerçekleştirmenin en direkt yolu olan 1-seçim PPE'lerden gerçekleştirilen Kademeli Mimari ile birlikte bütün versiyonlar için otomatik HDL kod üreteci yazdık. Sonra bütün çoklu seçim mimarileri doğrulandı ve sentezlendi. Deney sonuçlarımız, öncelikli tasarım kriteri zamanlama olduğunda 3DPmS-RRA mimarisinin, bütün seçim değerleri için en iyiseçenek olduğunu gösteriyor (2-seçim hariç). Ancak alan daha önemli olduğunda, TC-PPA mimarisinin daha iyi olduğunu görüyoruz. Şu da dikkate değer ki, sentez sonuçlarımıza göre zamanlama açısından 3DPmS-RRA mimarisinin TC-PPA'den enfazla %8 daha iyi olduğu ortaya çıkmaktadır. Ama alanı düşündüğümüzde TC-PPA, 3DPmS-RRA'ya karşı %53 gibi ciddi bir iyileştirme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose two multi(m)-pick Round Robin Arbiter (RRA) architectures. An m-pick RRA selects the m topmost requests out of n inputs with priority order indicated by an internally kept pointer (with an update policy that ensures fairness among requestors). The architectures that we propose are m-pick Thermo Coded-Parallel Prefix Arbiter (TC-PPA) and Three-Dimensional Programmable m-Selector RRA (3DPmS-RRA). Prior to this thesis, these two architectures existed in the literature as 2-pick and 1-pick arbiters, respectively. Our main contribution to the literature is the generalization of these architectures to m-pick. A logic building block that we call ?Saturated Adder? plays a key role in this generalization, which makes the 1-pick and 2-pick architectures simply special cases. We developed six differentvariants of 3DPmS-RRA and eight different variants of m-pick TC-PPA. We wrote automated HDL code generators for all variants as well as Cascade Architecture, which is a straight-forward way of implementing a multi-pick RRA using 1-pickProgrammable Priority Encoders. Then, all multi-pick architectures were verified and synthesized. Our experimental results show that 3DPmS-RRA architecture is the best choice for all pick sizes (except 2-pick) when timing is the primary design criterion. However, when area is more critical, TC-PPA architecture performs better. It is worthwhile to note that in terms of timing 3DPmS-RRA is better than TC-PPA by a mere 8% at the most based on our synthesis results. However, when we consider area, TC-PPA has significant improvements over 3DPmS-RRA, up to 53%.