Multi-trip periodic vehicle routing problem with time windows, split delivery for simultaneous pick-up and delivery
  1. Tez No: 665656
  2. Yazar: YILDIZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araç rotalama ve teslimat problemleri, lojistik sistemlerinin karşılaştığı ana problemlerden biridir. Her muşteri için verilen talep ve teslim alma miktarları, uygun¸ çalışma saati, vardiya süreleri, iki nokta arasındaki toplam mesafe, maliyet parametreleri ve ¸ çeşitli ulaşım kısıtlamaları göz önüne alındığında, planlamacılar muşterilerin ihtiyaçlarını yerine getirmek için etkili bir teslimat ve bazı durumlarda toplama programı arar. Teslimat planlayıcıları araç¸ kullanımını artırmak ve bu gereksinimleri minimum maliyetle karşılamak için kullanılacak araçları, servis başlama zamanını, belirlenen zaman aralığındaki en kısa araç rotalarını, vardiyaları ve spesifik bir aracın bir periyottaki tur sayısını tanımlarlar. Böyle bir araç rotalama problemini çozmek amacıyla bu yazıda, farklı muşterilerden gelen gönderileri birleştirerek, lojistik maliyetleri ve araç trafiğinin sayısını azaltmak için uç tane karışık tamsayılı programlama modelleri önerdik. İlk model, muşterilere zaman pencereli, eş zamanlı teslim alma ve/veya teslimat talepleri ve bu araçların vardiya planlaması ile hizmet tanımlayan heterojen bir araç filosunu içerir. İkinci model, ilk sorunu ayrı toplama ve teslimatla birlikte ele alır. Bu iki modelin yanı sıra, üçüncü ayrıntılı model, verilen bir periyotta birden ¸cok tur yapan araclarla ilgilidir. Modelleri doğrulamak ve modellerin performansları arasında bir karşılaştırma yapmak için bu modeller 25 ve 50 müşteriye kadar Solomon veri seti ile uygulanmış ve test edilmiştir. Büyük problemleri çözmek için ilk olarak, zaman pencerelerini göz önünde bulundurarak periyotlara bölen ve her periyotta kullanılan araç sayısını minimize etmeyi ama¸clayan ayrıştırma sezgisel yöntemini ileri sürüyoruz.Güncellenmiş matematiksel model vardiya parametresi içermez, ancak ¸coklu seyahat, muşteri zaman pencereleri, bölünmüş teslimat, eş zamanlı teslim alma ve teslim etmeyi ele almaktadır. Sonuçlar, müşteri alanlarının her birinde iki düğüm arasında verimsiz ulaşımın önlendiğini, araç sayısının azaldığını, her aracın kullanım oranının arttığını ve araç trafiğinin azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Vehicle routing and delivery planning problems are one of the main problems that logistics systems face with. Given pick-up and demand quantities for each customer, available working hour, shift times, total distance between two customers, cost parameters and a variety of transportation constraints, planners search for an effective delivery and, in some cases, pick-up schedule in order to satisfy customers' needs. De-livery planners identify vehicles to be used, start time of service, the shortest vehicle routes within the determined time window, shifts and number of a tour of a specific vehicle in a period to increase vehicle utilization and also to meet these requirements at minimum cost. In this paper, in order to solve such a vehicle routing problem,we propose three mixed integer programming models which reduce the logistic costs and number of vehicle traffic by combining shipments from different customers. Thefirst model includes a heterogeneous fleet of vehicles that defines service to customerswith time windows, simultaneously pick-up and/or delivery requests, and shift plan-ning of these vehicles. The second model tackles the first problem with split pick-upand delivery. Besides these two models, the third detailed model deals with vehicles performing multiple tours in a given period. These models have been implementedand tested with Solomon data set up to 25 and 50 customers to verify the modelsand make comparisons between their performances. In order to solve large problems,we propose a decomposition based heuristics which separates periods by consideringtime windows and total loads of each periods and setting an objective that minimizes the difference between load quantity of each periods, firstly. Then, an updated mathematical model does not contain shift parameter but counts multi-trip, customer time windows, split delivery, simultaneous pick-up and delivery. The results show that inefficient transportation between two nodes is avoided,numbers of vehicles are decreased, the utilization rate of each vehicle is increased andvehicle traffic is reduced at each of the customer areas.