MAPDC: Multi-agent pick and delivery with capacities
Kapasiteli çok etmenli toplama ve dağıtma problemi
- Tez No: 764402
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gerçek hayattaki otonom depo uygulamalarından ilham alarak, çok etmenli yörünge bulma probleminin toplama ve dağıtma operasyonlarını dahil eden bir versiyonu olan kapasiteli çok etmenli toplama ve dağıtma problemine (MAPDC) yenilikçi bir çözüm öneriyoruz. Çok etmenli yörünge bulma probleminin zorluklarına (örneğin, etmenlerin birbirleriyle çarpışmayacak şekilde en kısa yörüngeleri hesaplaması) ek olarak , MAPDC probleminin verilen toplama-dağıtma işlerinin etmenlerin kapasiteleri dahilinde en makul şekilde dağıtılması gibi, kendine has zorlukları bulunmaktadır. Bu tezde MAPDC problemini matematiksel olarak bir çizge problemi olarak modelleyip, çözüm kümesi programlama teknikleriyle çözüm yöntemleri sunuyoruz. Tekli-deneme, çoklu-deneme, herhangi-zaman, artımlı veya hiyerarşik olan bu yöntemleri rastgele yarattığımız örnekler üzerinde deneysel olarak test edip karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Motivated by autonomous warehouse applications in the real world, we study a variant of Multi-Agent Path Finding (MAPF) problem where robots also need to pick and deliver some items on their way to their destination. We call this variant the Multi-Agent Pick and Delivery with Capacities (MAPDC) problem. In addition to the challenges of MAPF (i.e., finding collision-free plans for each robot from an initial location to a destination while minimizing the maximum makespan), MAPDC asks also for the allocation of the pick and deliver tasks among robots while taking into account their capacities (i.e., the maximum number of items one robot can carry at a time). We mathematically model this problem as a graph problem, and introduce novel methods using Answer Set Programming with different computation modes: single-shot, anytime, incremental, and hierarchical. We compare these methods empirically with randomly generated instances over various sizes and types of environments.