Experimental QOS-based comparison of olsr and B.A.T.M.A.N. mesh routing algorithms for multimedia home networks
Çoklu ortam ev ağları için OLSR ve B.A.T.M.A.N. çokgen bağlantılı rotalama algoritmalarının servis kalitesi bazlı deneysel karşılaştırılması
  1. Tez No: 335580
  2. Yazar: SIRRI ERDEM ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZER ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kablosuz Çokgen Bağlantılı Ağlar (WMN), baz istasyonu gibi bir altyapı ihtiyacı olmaksızın iki düğümün çok hoplamalı rota üzerinden iletişimini sağlar. Rotalama bu tür iletişim ağlarında temel bir konu olmuştur. Bu tezde, WMN?ler için iyi bilinen iki rotalama algoritmasını, yani OLSR ve B.A.T.M.A.N., gerçek bir WMN deney düzeneğinde akan bir videoda sağladıkları PSNR başarılarına göre karşılaştırdık. Deney düzeneğimiz, Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi?nde birbirinden mesafeli olarak yerleştirilmiş yedi adet Çokgen Bağlantı Erişim Noktası?ndan (MAP) oluşmaktadır. MAP?lerin üzerine, B.A.T.M.A.N. rotalama algoritmasının ikinci katman uygulaması olan B.A.T.M.A.N.-Adv ve OLSR rotalama algoritmasının üçüncü katman uygulaması olan OLSRd yükledik. Bir dizüstü bilgisayarı video sunucusu olarak ve binanın diğer köşesine yerleştirilmiş diğer bir dizüstü bilgisayarı istemci olarak kullandık. Deney videosu sunucudan istemciye bahsedilen rotalama algoritmaları kullanılarak birçok kez kesintisiz olarak gönderildi ve sıkıştırılmış-alınmış videolar arasındaki ve sıkıştırılmamış-alınmış videolar arasındaki örnek ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı. PSNR değeri hesabında, kaybolan framelerden dolayı eşleşmeyen çerçevelerin sorununu çözmek için özgün bir yöntem geliştirdik. Deneyler değişik seviyelerde video sıkıştırma oranları için, ağdaki farklı çapraz trafik hızları için ve RTS/CTS tokalaşma protokolünün ayarları değiştirilerek tekrarlandı. PSNR değerleri sunuldu ve bahsedilen farklı durumlar için rotalama algoritmaları arasında karşılaştırıldı ve etkileri ele alındı.
Özet (Çeviri)
Wireless Mesh Networks (WMNs) allow communication of two nodes via a multi-hop route, without the need for an infrastructure such as base stations. Routing has been a fundamental issue for this type of communication networks. In this thesis, we compare two well-known routing algorithms for WMNs, namely OLSR and B.A.T.M.A.N., in their achieved QoS for video streaming, on a real life WMN test-bed. Our test-bed consists of seven mesh access points (MAPs) placed on several rooms spread on two floors of Ozyegin University Engineering Building. We installed B.A.T.M.A.N.-Adv, a layer two implementation of B.A.T.M.A.N. routing algorithm, and OLSRd, a layer three implementation of OLSR routing algorithm, on the MAPs. We used a laptop as a video server and another laptop placed on the other corner of the building as a client. A test video is streamed from the server to the client using the said routing algorithms several times and the sample means and standard deviations of the PSNR values between compressed and received videos as well as between uncompressed and received videos are calculated. In the calculation of the PSNR values, we developed a novel method to overcome the problem of mismatched frames in the case of dropped frames. The experiments are repeated for varying levels of video compression rates, cross-traffic levels on the network, and by changing settings of the RTS/CTS handshaking mechanism. The PSNR values are reported and compared between the two routing algorithms for these different cases, and their effects are discussed.