A smart cloud platform service for socialized travel and transportation with mobile support
Sosyal paylaşımlı gezi ve ulaşım mobil uygulamaları için akıllı bulut platform servisi
- Tez No: 335579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde sosyal paylaşım servisleri mobil cihaz kullanımını ön plana çıkartmaktadır ve kullanıcıların da konum bazlı içerik paylaşımları giderek yaygınlaşmaktadır. Bu değişim sürecinde bir sonraki adım yaşadığı deneyimleri bütün bir yol hikayesi şeklinde paylaşımına olanak sağlayan servisler olacaktır. Rota tabanlı sosyal paylaşım hizmeti, kullanıcıların mobil cihazlarını kullanarak gerçek zamanlı olarak deneyimlerini gerek belli başlı noktalar, gerekse bütün olarak ifade edebilmelerini ve ortak gezi zevklerine, ulaşım güzergahlarına sahip diğer insanlarla tanıştırılmasını ve eşleştirilmesini sağlayacak bir hizmettir. Bu çalışmada uçtan uca rota tabanlı sosyal paylaşım hizmetini bulut üzerinde gerçeklenecek ve bu hizmete uygun bir mobil uygulama geliştirilecektir. Birinci olarak, gerçek zamanlı taksi paylaşımı servisi tanımlanacaktır. Bu sistem 1) Taksi jeolokasyon verisi toplama birimi, 2) gerçek zamanlı yolcu eşleme sistemi, 3) yolcu eşleştirme ve birleştirme algoritmalarının görsel ve sonuç analizi için web tabanlı panel sisteminden oluşmaktadır. İkinci olarak, takip edilen güzergahın gerçek zamanlı olarak bulut üzerinde kaydedilmesini sağlayan mobil uygulamadan bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
It is now clear that social networking services are evolving towards mobile web applications and continuous location sharing is also becoming a trend. In this evolution, we believe that the next step will be complete and continuous route and experience sharing. A route-based social networking cloud platform is a service in which users share their travel routes as well as experiences and stories using their mobile devices, or search for and get matched with people with similar travel and transportation habits in real-time. This work mainly focuses on the development of an end-to-end route-based social networking cloud platform service and its client-side mobile application. First, we describe the design and implementation of our real-time taxi ride-sharing service for metropolitan areas, which is a specific application of the route-sharing service. This system is composed of 1) taxi location data collection system, 2) real-time passenger coupling service and 3) a dashboard for visualization and analysis of the results. Second, we describe our location tracking mobile application that captures rich location-based information and saves it to the cloud.