Recent velocity field in Eastern Anatolia from a combination of continuous and campaign type GPS observation
Sürekli ve kampanya tipi GPS gözlemlerinin birleştirilmesi ile Doğu Anadolu'nun güncel hız alanının belirlenmesi
- Tez No: 335582
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiyenin doğusunda jeodezik yöntemler kullanılarak, birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada ise, mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak, sürekli gözlem yapan 19 adet CORS-TR istasyonundan 6 epok veri alınmış ve bu veriler GAMIT-GLOBK akademik yazılımı kullanılarak değerlendirilmiş ve hız değerleri elde edilmiştir.Elde edilen hız değerleri, Reilinger et al ve Aktuğ et al hızlarıyla birleştirilmiştir. Dönüşüm işlemi, ortak olarak belirlenen 13 adet IGS istasyonu kullanılarak yapılmıştır.Elde edilen sonuçların bölgenin güncel tektonik yapısı ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Geçmişte yapılmış olan çalışmaların sonuçları da göz önünde bulundurularak, çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar ile birlikte değerlendirilmiş ve böylelikle geniş bir zaman aralığındaki veri setinden faydalanılmıştır. Geniş zaman aralığında toplanmış olan veriler, bölgenin güncel tektonik yapısı ile ilgili olarak daha doğru sonuçlar elde etme imkânı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Eastern Turkey, many scientific studies have been conducted with applying geodetic methods. In this study, six epochs of data from 19 of CORS-TR stations were used and data was chosen by considering seasonal effects. GAMIT-GLOBK academic software was used to process the data and obtain velocity field of the study area. The obtained velocities of stations were combined with the velocity fields of Reilinger et al and Aktuğ et al. The transformation process is performed by using 13 IGS stations which are mutual in the studies.The results obtained show consistency with the recent tectonic structure of the region. The results of prior studies in the study area is considered and taken into account within the processing of data which made it possible to consider a long term data set. Long term data set allowed obtaining the velocity field of the area more accurately.