Fiber optical network design problems: Case for Turkey
Fiber optik ağ tasarımı problemi: Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 335599
  2. Yazar: BAŞAK YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ, DOÇ. DR. OYA KARAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişen teknoloji, fiber optik kablolar ile internet erişimini arttırmaktadır. Bu şekilde daha hızlı, güvenli ve geniş bantlı olarak sağlanmaktadır. Bu tezin konusu, Türkiye?nin en büyük servis sağlayıcısının gerçek bir probleminden ortaya çıkmıştır. Problem, şirketin ilk kez altyapı sağlayacağı bölge ve halihazırda metalik kablolar ile internet hizmeti verdiği bölge olarak iki bağımsız alt problemden oluşmaktadır. Problemler sırasıyla yeşil bölge ağ tasarımı problemi ve bakır bölge ağının yeniden tasarımı problemi olarak adlandırılmaktadır. Yeşil bölge ağ tasarımı probleminde, tek bir merkezi santraldan çıkan fiber optik ağların bütünleşik talep noktalarına, en az maliyetle servis vermesi amaçlanmaktadır. Bu servis, doğrudan merkezi santralden veya pasif bölücü ile dolaylı olarak sağlanabilmektedir. İletim hattı boyunca eklenen kayıp, bant genişliği ve mesafe kısıtları bütünsel olarak düşünülmüştür. Diğer problemde ise, fiber optik kabloların ağdaki varlığı arttırılarak servis seviyesinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bakır döngülere telekomünikasyon dolaplarının yerleştirilmesi, dolap - talep noktası fiber linklerinin kurularak dolaba uzak olan talep noktalarına fiber internet hizmeti verilmesi çalışılmıştır. Her iki alt problem için matematiksel modeller oluşturulmuş ve İstanbul ili Kartal ilçesi (45 nokta) ile Bakırköy ilçesinde (74 nokta) denenmiştir. Makul boyutlardaki problemlerler tam olarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
The problems within scope of this thesis are based on an application arising from one of the largest Internet service providers operating in Turkey. There are mainly two different problems: the green field design and copper field re-design. In the green field design problem, the aim is to design a least cost fiber optical network from scratch that will provide high bandwidth Internet access from a given central station to a set of aggregated demand nodes. Such an access can be provided either directly by installing fibers or indirectly by utilizing passive splitters. Insertion loss, bandwidth level and distance limitations should simultaneously be considered in order to provide a least cost design to enable the required service level. On the other hand, in the re-design of the copper field application, the aim is to improve the current service level by augmenting the network through fiber optical wires. Copper rings in the existing infrastructure are augmented with cabinets and direct fiber links from cabinets to demand nodes provide the required coverage to distant nodes. Mathematical models are constructed for both problem specifications. Extensive computational results based on real data from Kartal (45 points) and Bakırköy (74 points) districts in Istanbul show that the proposed models are viable exact solution methodologies for moderate dimensions.