Analysis of the in-vitro nanoparticle-cell interactions via support vector regression model
Destek vektör regresyon modeli ile in-vitro nanopartikül-hücre etkileşimlerinin modellenmesi
  1. Tez No: 335598
  2. Yazar: NUR MUHAMMED AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ DAYANIK, PROF. DR. İHSAN SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, Destek Vektör Regresyon (DVR) yöntemi ile nanopartikül-hücre etkileşimini inceleyen ve hücreye tutunan yani hücre yüzeyine yapışan veya hücre içine alınan nanopartikül (NP) oranını tahmin eden bir model geliştirilmiştir. Güdümlü ilaç dağıtımı sistemleri ve hücre seviyesinde hastalıkların tanı ve tedavileri için NP-hücre etkileşimini analiz etmek önemli bir araştırma konusudur. Nanopartiküllerin hücreye bağlanma oranları NP tipi, boyutu, şekli, yüzey yükü, yoğunluğu ve zaman değişkenlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. NP-hücre ilişkisini açıklamak için bu değişkenlerin binlerce varyasyonunu deneylerle test etmek pratik değildir. Bu yüzden, farklı varyasyonlar için nanopartiküllerin hücreye tutunma oranlarını matematiksel bir model yardımı ile tahmin etmek önemli bir çalışmadır. Çalışma için kullanılan veri seti Türkiye'de bir Nano-Tıp Araştırma Merkezi tarafından yapılan in-vitro NP-hücre etkileşimi deneyleri sonucunda elde edilmiştir. Geliştirilen DVR modeli, nanopartiküllerin verilen büyüklük, yoğunluk, yüzey yükü özelliklerini girdi olarak alarak; nanopartiküllerin hücreye tutunma oranlarını zamana bağlı olarak tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research a Support Vector Regression model is developed to understand the nanoparticle (NP)-cell interactions and to predict the cellular uptake rate of the nanoparticles, which is the rate of NPs adhered to the cell surface or entered into the cell. Examination of nanoparticle-cell interaction is important for developing targeted drug delivery systems and cell-level detection and treatment of diseases. Cellular uptake rate of NPs depends on NP type, size, shape, surface charge, concentration and incubation time. Conducting numerous experiments on the combinations of those variables to understand NP-cell interaction is impractical. Hence, a mathematical model of the cellular uptake rate will therefore be useful. The data for this study are obtained from in-vitro NP-healthy cell experiments conducted by a Nano-Medicine Research Center in Turkey. The proposed support vector regression model predicts the cellular uptake rate of nanoparticles with respect to incubation time given the size, charge and concentration properties of NPs.