Biyolojik sıvılarda spektroskopik metodlarla selenyum tayini
Determination of selenium in biological fluids by spectroscopic methods
  1. Tez No: 33560
  2. Yazar: FİKRET KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEREF KUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, biyolojik örneklerde Se analizi için yöntem geliştirildi ve çalışma şartlan optimize edildi. Ölçümler spektroflorimetrik olarak yapıldı ve girişim yapan ortamdaki diğer metal (Cu, Fe, Co, lig, Mn, Ni ve 2n) iyonlarının etkileri incelendi. Yeni doğan Nöral Tüp Defektli (NTD) bebeklerin serum ve saçları ndaki Se düzeyleri belirlendi. NTD 'li bebek annelerinin de serum ve saç Se düzeyleri belirlendi. Sonuçlar kontrol grupları ile karşılaştırıl di. Se miktarları kontrol gruplarına göre düşük bulundu. NTD 'li bebek annelerinin Se düzeylerinin kontrol grubuna göre düşük olması, NTD 'li bebek doğumuna neden olabileceği sonucuna götürmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Spektroflorimetre, Spektrofotometre, Polarografi, NTD, Selenyum (Se), 3.3'-Diaminobenzidin (DAB).
Özet (Çeviri)
In this work, a method vas developed for determination of Se in biological fluids, and working conditions vere optimized. All the measurements vere carried out by spectrofl uorometric method and the effect of Se and other interfering metals (Cu, Fe, Co, Mg, Mn, Ni and Zn) vere studied. Levels of Se in serum and hair of nevborn neural tube defected (NTD) babies vere determined. The level of Se in serum and hair of the mothers of the same babies vere also determined. All the results obtained vere compared to those of control group. Se levels of babies and their mothers vere found to be lover than those of control group. It has been concluded that the lover Se levels in the mothers of NTD babies as compared to control group, might be the cause the of birth of such babies. KEY WORDS : Spectrofl uorometer, Spectrophotometer, Polarography, NTD, Selenium (Se), 3,3'»Diaminoben2idine (DAB),