Balıkesir yöresinde yetişen galanthus türlerinin toksonomisi morfolojisi ve anatomisi
- Tez No: 33561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM TÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir yöresinde yetişen, ekonomik ve tıbbi öneme sahip olan Galanthus gracilis Celak'ın taksonomik, morfolojik ve anatomik özellikleri incelenmiştir. Galanthus gracilis Celak soğanlı ve çok yıllık bir bitkidir. Yaprakların tamamı bazal, linear veya oblanseolat ve amfistomatikdir. Çiçekler beyaz ve tek, kapsül elipsoid veya yuvarlak, tohumlar oval ve kahverengidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study the taxonomical, the morphological and anatomical properties of Galanthus gracilis Celak which has an economical and medical importance growing in Balıkesir region has been investigated. Galanthus gracilis Celak is a bulbous scapose perennial plant. All of the leaves are basal, linear or oblonseolat and amphistomatic. Flowers are white and single. Capsul is elipsoid or round. Seeds are ovale and brown.