Klima tekniğinde uygulanan kanal sistemleri ve ekonomik boyutlarının etüdü
- Tez No: 33562
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
-IV- ÖZET Bu araştırmada“Klima Tekniğinde Uygulanan Kanal Sistemleri ve Kanal Boyutlarının Ekonomik Etüdü”incelenmiştir. Klima sistemleri dizayn edilirken iki amaç göz önünde tutul malıdır. Bunlardan birincisi; iklimlendirme havasının mümkün olabildiği kadar iyi dağıtılması ve istenen hava debisini saglayabilmesidir. İkincisi ise; hava dağıtımını gerçekleşti ren kanalların uygun projelendirilmesi ile optimum boyutta gerçekleştirilmesidir. Tipik olarak kanallar galvenize çelik, alüminyum, plastik ve beton malzemelerinden daire, oval veya dikdörtgen geçiş ke sitlerinde gerçekleştirilir. Bu çalışmada, uygulamalarda ol dukça yaygın olarak kullanılan daire ve dikdörtgen kesitli kanallar ele alınmıştır. Endüstriyel ve ticari hava kanal sistemlerinin tasarımında hacim kullanılabilirliği, havanın yayılması, basınç dengelenmesi, sistemlerin yatırım ve işlet me maliyetlerinin öncelikle düşünülmesi zorunludur. Kanal ta sarımındaki belirsizlikler sonucunda sistem istenildiği gibi Çalışmaz yada yatırım ve işletme maliyetleri artar. Kanal ke sitlerinin yetersiz dizaynında ise sistemde dengesizlikler ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT In this study, the duct system which is used in the area of air conditioning technique and minimum cost of duct dimensi ons have been investigated. While air-conditioning system is design, two aims are impor tant. The first is to deliver the conditioned air from the air handling system or intake to the various terminals at the required quantities. The second; duct dimensions must be de veloped optimal sizes with suitable project methods. Typical ducts are manufactured from galvenized steel, alumi nium, plastic even concrete with round, oval or rectangular cross sections. This study is concerned with the rectangular and round duct, which are the most commanly used types. More over industrial or commercial air duct system design must consider, mainly space availability, space air diffusion, pressure balancing, initial investment cost, system operating cost. Deficiencies in duct design can result in the system that operate incorrectly and expensive to own and operate. Unsufficiently designed sections of ductwork can result in unbalanced system.