Role of JMJD5 in liver cancer
JMJD5'in karaciğer kanserindeki rolü
  1. Tez No: 335620
  2. Yazar: ENGİN DEMİRDİZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsan popülasyonunda en sık görülen kanser tiplerinden biri olarak, teşhis ve tedavisindeki zorluklardan dolayı karaciğer kanseri (Hepatoselüler Karsinom, HSK) yüksek ölüm oranına sahiptir. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için son yıllarda HSK araştırmalarında epigenetik düzenleyiciler kullanılmaya başlandı. Potensiyel ilaç hedefleri olarak histon demetilazlar çok ilgi çekmektedir. Bu bakımdan, pek çok çalışma karşıt delilleri de diğer çalışmalarda iddia edilmesine rağmen tümör baskılanmasında olası bir görevi olduğunu ileri sürerek bu ailenin bir üyesi olan JMJD5'e odaklanmıştır. Labımızda JMJD5 üzerindeki daha önce yapılan çalışmalar da olası bir tümor baskılama görevine işaret etmiştir. Bu yüzden bu çalışma JMJD5'i stabil olarak ifade eden SNU449 HSK hücre hattını kullanarak JMJD5'in karaciğer kanseri gelişimindeki rolünü ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu amaç için normal ve mutant JMJD5'i olduğundan fazla ifade eden stabil klonlarla birlikte kontroller oluşturuldu. Bu klonların kıyaslamalı analizi yapıldı. JMJD5'in hücre çoğalmasına etkisi hakkında kesin sonuçlar elde edilemedi, ancak G2/M'deki hücre sayısı normal ve mutant JMJD5 ifade eden klonlarda artarken, G1'deki hücre sayısı azaldı. Bu sonuç JMJD5'in hücre döngüsü ilerleyişini etkilediğini ileri sürüyor. Buna ek olarak, mutant ve normal tip JMJD5 ifade eden klonlarda dayanaktan bağımsız koloni oluşum kapasitesi artarken hücre hareketliliğinin azaldığı gözlendi.. Hücre hareketliliğinde azalma tümör önleyici olarak düşünülürken dayanaktan bağımsız büyüme kötü huylu bir değişimdir. Bulgularımız JMJD5'in karaciğer kanseri oluşumunda oldukça karmaşık bir rolü olabileceğine işaret ediyor. Daha fazla in vivo çalışma, görünüşe göre çelişkili in vitro etkilerin bazılarına açıklık getirmeye yardım edebilir.
Özet (Çeviri)
Being one of the most common cancer types in human population, hepatocellular carcinoma (HCC) has high rate of deaths due to the challenges in its diagnosis and treatment. In recent years, epigenetic regulators have come into play in HCC research to overcome with those challenges. As potential drug targets, histone demethylases has drawn a lot of interest. In this respect, several studies have focused on a specific member of this family, JMJD5, suggesting its possible function in tumor suppression, while the opposite argument has also been proposed by several reports. Preceding studies on JMJD5 in our lab also pointed to a possible tumor suppressor function. Hence, this study aimed to elucidate the role of JMJD5 in liver cancer development using SNU449 HCC cell line stably expressing JMJD5. For this purpose, stable clones overexpressing wild-type and mutant JMJD5 as well as controls were generated. A comparative analysis of these clones was performed. No definite results could be obtained for the effect of JMJD5 on cell proliferation, but the number of cells in G1 declined, whereas that in G2/M inclined in clones expressing wild-type and mutant JMJD5, suggesting that JMJD5 affects cell cycle progression. In addition, cell motility was decreased, while anchorage-independent colony formation ability was enhanced in both mutant and wild type JMJD5-expressing clones. Decrease in cell motility is considered to be anti-tumoral, whereas anchorage-independent growth is a malignant change. Our findings suggest that JMJD5 may have a quite complex role in liver tumorigenesis. Further in vivo studies may help to clarify some of these apparently conflicting in vitro effects.