Joint decisions on inventory replenishment and emission reduction investment under different emission regulations
Farklı emisyon düzenlemeleri altında envanter yenileme ve emisyon azaltma yatırımının ortak kararı
- Tez No: 335628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL TOPTAL BİLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Karbon emisyonu düzenleme politikaları firmaların karbon emisyonlarını kontrol etmek için ortaya çıkan araçlardır. Bu araçların firmalara getirdiği gereksinimleri karşılamak için, operasyonal işlemler değiştirilebilir ya da temiz teknolojilere yatırım yapılabilir. Bu tezde, üç farklı emisyon düzenleme politikası altında bir perakendecinin envanter yenileme ve emisyon azaltma yatırımlarının ortak kararı analiz edilmiştir. Spesifik olarak, iktisadi sipariş verme modelinin bir uzantısı, emisyon üst sınır, emisyon vergisi, ve emisyon üst sınırı ve ticareti politikaları altında, temiz teknolojilere yatırım olanağı düşünülerek çalışılmıştır. Emisyon azaltma yatırımlarının, düzenleme politikalarını sağlamış olduğu emisyon azaltımına ilaveten, hem maliyetleri hem de karbon emisyonunu azalttığı analitik olarak gösterilmiştir. Ayrıca, çeşitli yatırım fırsatları arasında analitik karşılaştırmalar yapılmış ve farklı karbon emisyon düzenleme politikaları maliyet ve emisyon bakımından birbiriyle karşılaştırılmıştır. Temiz teknolojilere yatırım fırsatının ve düzenleme politikalarına ait parametrelerin etkilerini daha iyi göstermek için yapılan bir sayısal çalışmanın sonuçları da sunulmuştur. Son olarak, benzer bir analiz, literatürde gazete satıcısı problemi olarak da bilinen bir ortama sahip bir perakendeci için, çevresel duyarlı müşteriler de göz önünde bulundurularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon emission regulation policies have emerged as mechanisms to control rms' carbon emissions. To meet regulatory requirements, rms can change their operations or invest in green technologies. In this thesis, we analyze a retailer's joint decisions on inventory replenishment and carbon emission reduction investment under three carbon emission regulation policies. Particularly, we rst study the economic order quantity model to consider carbon emissions reduction investment availability under carbon cap, tax, and cap-and-trade policies. We analytically show that carbon emission reduction investment opportunities, additional to reducing emissions as per regulations, further reduce carbon emissions while reducing costs. We also provide an analytical comparison between various investment opportunities and compare di erent carbon emission regulation policies in terms of costs and emissions. We document the results of a numerical study to further illustrate the e ects of investment availability and regulation parameters. We later extend our analysis to a retailer operating in a newsvendor setting, taking into account the existence of environmentally sensitive customers.