Micro electro discharge machining of tungsten carbide and polycrystalline diamond: An experimental analysis of process parameters
Tungsten karbür ve çokkristalli elmasın mikro elektroerozyon yöntemiyle işlenmesi: Süreç parametrelerinin deneysel analizi
- Tez No: 335638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT KARPAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektroerozyon işlemi, iki elektrik iletken malzeme arasında herhangi dış kuvvet uygulanmadan, malzemenin elektrik boşalmasıyla kaldırılmasıdır. Bu durumun bir sonucu olarak, kesimi zor olan tunsgten karbür ve çokkristalli elmas gibi malzemelerden çap/boy oranı yüksek mikro yapılar elde edilebilir. Bu çalışmada deneysel teknikler kullanılarak, mikro elektro erozyon parametlerinden olan kapasitans, voltaj ve dönme hızının malzeme kaldırma oranı ve yüzey pürüzlülüğü üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Elektroerozyon işlemi sırasında uygulanan kapasitans ve voltajın malzeme kaldırma oranı ve yüzey pürüzlülüğü üzerinde önemli bir etkisi olduğu deneysel çalışmalar sonucunda görülmüştür. İşlem süresini ve yüzey pürüzlülüğünü tahmin etmede kullanılabilen, süreç girdileri ve çıktıları arasındaki ilişkiyi göstermesi bakımından regresyon modelleri geliştirilmiştir. Ek olarak, mikro takımın görüntülenme olanak sağlayan kullanıcı arayüzü geliştirilmiştir. Geliştirilen kullanıcı arayüzü mikro takım üretimi işlemi sürecinde gerekli olan takım yolunu üretme esnekliğine de sahiptir. Geliştirilen süreç planlama yazılımının mikro takım üretiminde başarılı bir şekilde kullanılabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electro discharge machining (EDM) is a manufacturing process where material removal is realized through electrical discharges between two conductive materials without applying any external forces. As a result, high aspect ratio micro features on difficult-to-cut materials such as tungsten carbide and polycrystalline diamond can be obtained. In this study, influences of micro-EDM process parameters such as voltage, capacitance, and rotational speed on material removal rate and surface quality have been investigated using experimental techniques. Experimental results have revealed that capacitance and voltage applied during EDM process have significant effects on material removal rate and surface roughness. Regression models have been calculated to represent the relationships between process inputs and outputs which can be used to calculate processing time and to predict surface finish. In addition, a process planning software for wire-EDM process, which is capable of generating necessary tool paths during fabrication of micro tools, has been developed. The software is also capable of producing the solid model of the micro tools which can be utilized in computer aided engineering applications.